Muzeu v Čelákovicích hrozí milionová pokuta, sbírky eviduje jen v počítači

Až milionová pokuta hrozí městskému muzeu v Čelákovicích u Prahy. Ministerstvo kultury s ním zahájilo správní řízení. Muzeum prý dlouhodobě porušovalo zákon, když evidovalo sbírky jen v počítači místo v papírové kartotéce.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Muzeum Čelákovice - jedna z budov muzea

Muzeum Čelákovice - jedna z budov muzea | Foto: Pavel Pavlas

Podle ministerstva dokonce hrozilo, že se některé nálezy ztratí nebo poškodí. Vše odstartovala kontrola ministerských úředníků v muzeu v polovině srpna loňského roku.

„Zjistilo se, že je dlouhodobě uplatňovaný systém evidence sbírkových předmětů v muzeu špatný. Je systémově chybný, což vede k tomu, že je evidence zbytečně zbyrokratizovaná. Náročná, ale přitom neprůkazná, takže jednotlivé předměty lze složitěji dohledávat,“ vysvětluje pochybení muzea mluvčí ministerstva kultury Markéta Ševčíková.

Přehrát

00:00 / 00:00

Pavel Pavlas

Muzeum musí podle ní chyby odstranit co nejdříve. Žádnou lhůtu ale od ministerstva nedostalo.

„Za předpokladu, že muzeum postupuje v rozporu se zákonem a jeho evidenční systém je chybný, tak povinností vedení muzea je samozřejmě odstranit nedostatky neprodleně. Musí se vynasnažit to co nejrychleji uvést do stavu, který je souladící s tuzemskými právními normami, tam žádná lhůta na rozmyšlenou není,“ má jasno Ševčíková.

Současný ředitel muzea David Eisner chyby připouští. Je ve funkci tři roky. Vinu proto svaluje na svého předchůdce.

„Máme zaevidováno celkem 557 tisíc sbírkových předmětů. K drtivé většině z nich neexistují papírové karty, které vyžaduje zákon. Problém je také v tom, že i ty, které vytištěny jsou, tak nejsou v pořádku záznamy na nich vyplněné. Muzeum v Čelákovicích zapsalo své sbírky do centrální evidence sbírek v roce 2002 za bývalého ředitele,“ říká Eisner.

Milionová pokuta by muzeum podle něj přivedla do existenčních problémů. „Muzeum by ochromila. Já ale pevně věřím, že není účelem a zájmem nikoho dávat muzeu vysokou pokutu.“

Muzeum vedl několik desítek let Jaroslav Špaček a to i v roce 2000, kdy došlo ke změně zákona. Pochybení odmítá.

„Kontrola proběhla v době, kdy jsem v muzeu nebyl, protože jsem byl 14 dní mimo, takže jsem se k tomu nemohl přímo vyjádřit. Nevím, co dohledali a nedohledali. Já už tři a půl roku nejsem ve funkci a jestli tam nějaké nedostatky byly zjištěny, tak už měly být napraveny. Já odmítám brát vinu na sebe.“

Ministerstvo kultury by mohlo správní řízení uzavřít a o případné pokutě rozhodnout do půl roku.

Pavel Pavlas Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme