Muzeum Kroměřížska představuje unikátní Bařinkův mechanický betlém

Hlavní vitrína Muzea Kroměřížska se musí o vánočním čase leštit jako nikdy jindy v roce. Na sklo přilepená čela zvědavců totiž s úžasem pozorují mechanický betlém, který za výlohou opakuje asi šestiminutový denní a noční cyklus.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Domácí betlém

Domácí betlém | Foto: Ľubomír Smatana | Zdroj: Český rozhlas

Sedmdesát let starý betlém potřebuje pro svůj pohyb motorek, lépe řečeno motorky tři.

„Motorky jsou ze stěrače z auta, na dvanáct voltů, které se vlastně už několikrát měnily, protože často odchází,“ popisuje restaurátor Dušan Kočner.

„Pohání figurky, které chodí do mlýna, které chodí z jeskyně, to znamená pasáčky. Pohání celý mechanismus, jakousi vačkovou hřídel, na které je načasován čas svícení různých okruhů žároviček, které rozsvěcují domečky,“ doplňuje.

Přehrát

00:00 / 00:00

Podrobnosti o Bařinkově betlému v Kroměříži zjišťoval Tomáš Sedláček

Bařinkův betlém získalo Muzeum Kroměřížska před osmnácti lety, a to ze zhruba dvacet kilometrů vzdálených Prusinovic, vzpomíná ředitel muzea Jiří Stránský.

„Původně byl betlém v kostele svaté Kateřiny v Prusinovicích a my jsme ho takříkajíc vzkřísili. Protože byl opravdu ve stavu, kdy neplnil funkci,“ říká.

Jeden z motorků pohání dvě kola. Řemen okolo nich obtočený má na sobě čtyři figurky. Postavičky periodicky zajíždějí do mlýna. Tahle část je asi největší úskalí z pohledu restaurátora Dušana Kočnera.

„Figurky se často ulamují, protože v tom, jak zacházejí mimo oko diváka, tak se vlastně zohýbají přes kolo. Je to tam hodně namáhané a musí se spravovat snad každý rok,“ vysvětluje.

Nejenom figurky v pohybu, moderně nasvětlený betlém, ale také jezírko s vodopádem lákají k jesličkám tisíce návštěvníků.

„V poslední době ještě doplňujeme jezírko rybičkami, protože to mělo velký ohlas u dětí,“ dodává restaurátor.

Bařinkův mechanický betlém je ve vitríně Muzea Kroměřížska k vidění čtyřiadvacet hodin denně až do Tří králů.

Tomáš Sedláček Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme