Muzeum průmyslových železnic ve Zbýšově láká na projížďky

Areál zrušeného dolu Jindřich ve Zbýšově asi 30 kilometrů západně od Brna ožije. Tamní Muzeum průmyslových železnic má sice otevřeno každou prázdninovou sobotu, 9. července a také 6. a 20. srpna můžete ovšem jeho návštěvu spojit i s dalšími akcemi v bývalém Rosicko-oslavanském uhelném revíru.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Muzeum průmyslových železnic ve Zbýšově | Foto: Ivan Holas

I návštěva samotného muzea ale stojí za to. K vidění je mnoho desítek lokomotiv a vagónů i modelová železnice, hlavně se ale můžete svézt asi kilometr po nově budované úzkorozchodné dráze.

„I když s někomu může zdát, že jsou to malé vláčky, tak ten povoz je specifický. Nikde nejsou žádné protismykové systémy. Je to prostě všechno na ruku, na kliku. I když to není žádné Pendolino, je potřeba mít v tom dlouholetou praxi, protože vozidla se chovají úplně jinak když je hezky a úplně jinak, když sprchne,“ řekl Artur Fučík.

Tento muž je místopředsedou občanského sdružení Muzeum průmyslových železnic, které před šesti lety našlo své snad už poslední útočiště ve Zbýšově u Brna v areálu zrušeného uhelného dolu Jindřich.

Přehrát

00:00 / 00:00

Reportáž Ivana Holase z Muzea průmyslových železnic ve Zbýšově na Radiožurnálu.mp3

Nadšencům se podařilo shromáždit ve Zbýšově na čtyři desítky parních, motorových i elektrických lokomotiv starých i více než sto let a asi stovku vozů. Část z nich je v provozu.

Parní lokomotivu BS80 vyrobenou ČKD v roce 1951 řídí Tomáš Vojtíšek, který má zkušenosti i s normálněrozchodnými stroji, a může tedy srovnávat.

„Rozdíly jsou hlavně v tonáži a větší lokomotivy mají také daleko větší setrvačnost,“ uvedl Tomáš Vojtíšek.

Spolku začaly v minulých letech finančně vypomáhat jak okolní obce, tak kraj. Průmyslová železnice ve Zbýšově se totiž postupně stává lákavým turistickým cílem.

Do Muzea průmyslových železnic ve Zbýšově u Brna ovšem můžete vyrazit každou prázdninovou sobotu. Střídavě se jezdí s parní a s motorovou lokomotivou, a to vždy nejméně každou celou hodinu od 10 do 18 hodin.


Zvětšit mapu

Ivan Holas, Eva Presová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme