Muzeum v Týně nad Vltavou chystá velkou proměnu expozic. Projde přestavbou za 18 milionů

Vltavotýnský poklad, plovoucí vor i rakouští dělostřelci v akci. To jsou některé novinky, které se mají objevit v muzeu v Týně nad Vltavou, které projde rekonstrukcí za 18 milionů. Proměna, na niž město získalo evropskou dotaci, má být hotová za dva roky.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Týn nad Vltavou | Foto: ofic. stránky města Týn nad Vltavou

Muzeum například vystaví svou sbírku vltavínů, má jich přes tisíc. Návštěvník by měl během prohlídky „zažít“ jejich vznik.

„Uvidí letící meteory, uvidí obrovské světlo, uslyší ránu, výbuch, tavení zemské hmoty a opravdu ten vznik, ten prapůvod těchto zelených minerálů,“ popisuje vedoucí muzea v Týně nad Vltavou Martina Sudová.

Přehrát

00:00 / 00:00

S vedoucí muzea v Týně nad Vltavou Martinou Sudovou mluvila redaktorka Romana Kostohryzová

Chystá se také vorařská expozice s vorem, který bude budit dojem, že se pohybuje, nebo expozice pravěku. Dlouhodobě by si po rekonstrukci mohli návštěvníci prohlédnout i vltavotýnský poklad, který jinak muzeum vystavuje jen výjimečně, protože je vzácný a náročný na zabezpečení.

Jedna část muzea pak bude představovat polní cvičiště rakouských dělostřelců. „Tam by návštěvníci zase mohli přímo vidět to vojenské ležení, mohli by slyšet střelbu. Bude to celé interaktivní tak, aby to skutečně navozovalo pocit, že se návštěvník ocitá přímo v centru dění,“ vysvětluje Sudová.

Svůj prostor dostanou i významné osobnosti města. S nimi se budou moci návštěvníci seznámit ve starobylé školní třídě.

„Na lavicích budou 3D interaktivní knihy, po zdech budou viset portréty jednotlivých osobností, tak jako to dřív skutečně v těch školních třídách bývalo. A kdo bude mít zájem si o té osobnosti najít něco bližšího, přečíst si další doplňkové informace, tak prostřednictvím těch dotekových knih si bude moci nalistovat další zprávy,“ dodává Sudová.

Na projekt bude město čerpat dotaci z Regionálního operačního programu Jihozápad. Práce by měly být hotové do konce roku 2014.

Romana Kostohryzová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme