Muži, který pod falešnou identitou podváděl v muzeu, vyměřil soud 11 let vězení

Falešnému ekonomovi Vladimíru Prokopovi vyměřil soud trest 11 let ve vězení s ostrahou. Prokop loni utekl z vězení a pod cizí identitou získal zaměstnání v Národním zemědělském muzeu v Praze, odkud vyvedl skoro 10 milionů korun na své účty.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Národní zemědělské muzeum v Praze

Národní zemědělské muzeum v Praze | Foto: Google Street View

Z vězení prý utekl, protože se mu stýskalo po matce. A protože měla dluhy, rozhodl se ukrást miliony.

Tak alespoň mnohokrát trestaný Vladimír Prokop policii zdůvodnil, proč ukradl doklady muže jménem Libor Liška, padělal vysokoškolský diplom a nechal se zaměstnat v Národním zemědělském muzeu jako hlavní ekonom.

Přehrát

00:00 / 00:00

Případ recidivisty, který se pod falešnou identitou nechal zaměstnat v zemědělském muzeu, přiblížila redaktorka Evelyna Kulíšková

„Nepůsobil suverénně, ale působil relativně zasvěceně. Samozřejmě daleko lepší by byl pracovník, který má přímo praxi v příspěvkové organizaci, ale to byly bohužel jen ty dvě ostatní uchazečky, které to odmítly,“ řekla u soudu bývalá ředitelka muzea Eva Balaštíková. Pochybnosti prý začala mít, až když na zaměstnance přišlo 40 exekucí.

V té době už se Prokop zřejmě znal s Lenkou Holubovou, kterou na oko zaměstnal jako asistentku. Právě přes ni měl peníze z rozpočtu muzea vyvádět.

„Na jeho pokyny jsem založila účty a prováděla převody, výběry a ty peníze jsem předávala. Vždycky jsme si někde dali sraz, nebo si pro to přijel blízko mého bydliště na zastávku,“ popsala Holubová.

Vyšetřovatelé původně Holubovou obvinili jako spolupachatelku, později však stíhání zastavili.

Naopak Prokopovi se vinu podařilo prokázat v plném rozsahu. A i on sám se přiznal, jak zdůraznil advokát obviněného Karel Kuběna v závěrečné řeči. Advokát se snažil soud přesvědčit, že jeho klient jednal v nepříčetnosti.

„Přál jsem klientovi nižší trest. Jeho jednání nebylo nijak sofistikované. Jednalo se o v podstatě naivní jednání,“ řekl s tím, že kdyby poškozená strana zachovala alespoň elementární opatření, nemuselo ke škodě dojít.

Hledaný vězeň Vladimír Prokop | Foto: Policie ČR

Pochybnosti o duševním zdraví Prokopa odmítli soudní znalci s tím, že muž je šikovný manipulátor a jednal vědomě. Jako do detailu promyšlený plán hodnotil Prokopovo chování také soudce Stanislav Králík.

„Je skutečně speciálním recidivistou v páchání velmi závažné majetkové trestné činnosti,“ poznamenal Králík.

To, společně s faktem, že se Prokop trestné činnosti dopouštěl na útěku z vězení a se ztíženou možností nápravy vedlo k tomu, že soud oproti původně hrozící desetileté trestní sazbě ještě přitvrdil.

„Za této situace jsme se dostali do trestní sazby, jejíž horní hranice není desetiletá, ale činí 13 let a 4 měsíce," uvedl soudce.

Státní zástupkyně Taťána Zmatlíková by si pro falešného ekonoma představovala ještě vyšší trest. Proti nepravomocnému rozsudku zváží odvolání.„Trest, který byl uložen, je sice nad polovinou té zvýšené zákonné trestní sazby, nicméně určitý prostor tam ještě je,“ řekla Zmatlíková.

Kromě tohoto trestu by si měl recidivista ve vězení odpykat ještě dalších sedm let za předchozí zpronevěru.

Vladimír Prokop se soudního jednání na svou žádost neúčastnil a před soudem odmítl vypovídat. Také jeho advokát si nechal lhůtu na podání odvolání.

Evelyna Kulíšková, kov Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme