Myslivci se vydali na prasata přímo v Ústí nad Labem, magistrátu došla trpělivost
Na lov přemnožených divokých prasat se v okrajových částech Ústí nad Labem vydalo v sobotu na šedesát myslivců. Povolení na odstřel mimo honitbu dostali od magistrátu. Tomu už došla s přemnoženými zvířaty trpělivost. Myslivcům vyplácí 300 korun za každého uloveného divočáka.
Myslivci naháněli divočáky u dobětického sídliště - na Mariánské skále, v blízkém Bertině údolí a v Krásném Březně.
„ Lovit se tady ve městě bude prase divoké, všechna zvěř, tedy i dospělé kusy. Tady nemají co dělat, páchají tady velké škody. Takže prase divoké, liška. Kdyby náhodou v Krásném Březně byly muflonky a muflončata, tak taky. To, co povoluje zákon,“ instruoval přítomné lovce Václav Šutera z ústeckého mysliveckého spolku Diana UL a místopředseda okresního mysliveckého spolku.
Další bezpečnostní pokyny ještě doplnil jeho myslivecký kolega Roman Jansta. „ Pro ty, kteří přijeli odjinud - tady za námi stojí sídliště. V té mlze to není vidět. Opravdu zvažte každou ránu, na tu vzdálenost, co vidíte.“
„Takže vám přeju úspěšný den, ať si to lovecky užijeme, ať se tu ve zdraví sejdeme. Končím s pozdravem - myslivosti zdar!" zahájil samotný lov Šutera.
Lovci se pak vydali různým směrem, například přes louku k zoo. „Jdeme k horní vrátnici zoo, na vrchní části lomu je tam hustý porost, kde divoká prasata přespávají a přes den tam bývají schovaná,“ vysvětlil Jansa.
A jak vypadá samotné ulovení divočáka? I to Roman Jansa vysvětlil: „ Když se střelí, na místě se takzvaně vyruší - tedy otevře se břišní stěna, vyndají střeva, vnitřnosti. Nechá se na místě nebo když je jich víc tak po skupinkách a pak se vozem svezou na místo určené jako konec honu.“
Někteří myslivci měli na pomoc psa. Mezi nimi i Johan Balát. „Divočáci přes den spí, pes je najde v zálehu, a hlásí, pokud tam nikdo nepřijde. Nebo je vyžene k myslivcům."
Naháňku nakonec po několika hodinách ukončil Václav Šutera z mysliveckého spolku Diana. „Ulovili jsme, jak vidíte, čtyři selátka, jednoho dorostence a jednu lišku“
Málo nebo hodně při takové akci? „ Dneska se moc nevedlo, takový je život,“ připustil Šutera. „Potkali jsme asi patnáct, šestnáct kusů černé zvěře. Ulovit se nám povedlo jen pět a lišku. Zvěř migruje a bohužel občas je těžké ji najít.“ Podle něj se naháňkou prasata rozehnala a pak se snáz uloví právě selata než dospělé kusy.
Další naháňka bude 7. listopadu.