MŽP nabídlo obcím na Ostravsku Akční plán na zlepšení ovzduší, ty ho odmítají

O tom, že na Ostravsku, Karvinsku a Třinecku lidé často trpí kvůli znečištěnému ovzduší, není pochyb. O tom, že by se s tím mělo něco dělat, asi také ne. Ministr životního prostředí Tomáš Chalupa přišel s Akčním plánem na zlepšení kvality životního prostředí na Ostravsku. Obce v regionu ale plán odmítly a ministerstvo se s místními zastupiteli pře o to, čí vinou možná spadne pod stůl další iniciativa, která má zlepšit vzduch v Moravskoslezském kraji.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

V Ostravě demonstrovaly proti smogu zhruba tři stovky lidí.

V Ostravě demonstrovaly proti smogu zhruba tři stovky lidí. | Zdroj: ČTK

„Deklarace neobsahuje žádný konkrétní návrh na zlepšení ovzduší v postiženém regionu. Naopak obsahuje spoustu obecných proklamací typu: nastínit, podpořit, metodicky spolupracovat,“ vysvětluje důvod jakési „sabotáže“ snahy ministerstva náměstek ostravského primátora a tamní radní pro životní prostředí Dalibor Madej. „Kdybych měl citovat některé body, ke kterým se má město zavázat, tak v tuto chvíli je to nepodepsatelné. Je to příliš obecné,“ dodává.

Přehrát

00:00 / 00:00

Diskuze o tom, jak pomoci ovzduší v Moravskoslezském kraji ve večerních Ozvěnách dne

Podle Lukáše Ženatého, vedoucího realizačního týmu pro Akční plán ministerstva životního prostředí pro Moravskoslezský kraj je v tomto sporu mezi ministerstvem a zastupiteli v kraji potřeba odlišit dvě věci. „Jedna věc je Akční plán, což je souhrn asi třiceti úkolů, které se ministerstvo zavázalo realizovat a druhá věc je jeden konkrétní bod z těchto třiceti, což je společná dohoda ministerstva Moravskoslezského kraje a šesti významných měst,“ vysvětlil na úvod. „Města odmítla jen společnou deklaraci, tedy jakousi dobrovolnou dohodu, že s ministerstvem města a kraj budou spolupracovat,“ doplnil.

Ženatý odmítá, že by Akční plán nebyl dost konkrétní. „Je vždy napsáno, co udělá ministerstvo, kraj, obce a všichni účastníci dohody,“ namítá.

Žádná deklarace životní prostředí a konkrétně ovzduší nezlepší, myslí si stejně Madej. „Pomůže jen jediná věc, a to je plán výzev, který už rok nebyl vypsán,“ upozorňuje, kudy si myslí, že by se iniciativa ministerstva měla ubírat. „Nemohu z městského rozpočtu čerpat peníze na projekty, když nevím, co bude v dané chvíli podporovat ministerstvo životního prostředí,“ přidává. Pomůže prý jen jasný plán výzev s termíny - finance, které uvolní MŽP na určitou oblast projektů.

Ženatý ale nesouhlasí: „Je otevřena speciální výzva na úseku ovzduší pro Moravskoslezský kraj, je otevřena výzva na úseku čerpání ochrany přírody a krajiny,“ vyjmenovává konkrétní projekty.

Madejovi ale chybí výzva na malé projekty, navíc často u nich údajně jsou termíny, které nejde stihnout.

Jedna z výtek, obcí směřuje k programu Zelená úsporám, přesněji k tomu, že by dotace na zateplení neměly dostat veřejné budovy. Původně se s tím totiž počítalo. „Tady se jako město máme zavázat k tomu, že ve veřejných budovách budeme realizovat úsporná opatření formou izolace budov a zlepšení regulace a jejich vytápění. Obratem byla tato výzva zrušena,“ zlobí se Madej.

K tomu Ženatý říká: „Došlo k rozhodnutí, že prioritu mají občané a ne veřejné korporace, jako jsou obce. Potřeba uspokojit i tyto projekty vedla k tomu, že chystáme speciální výzvu zaměřenou jen na veřejné budovy, aby peníze, které obce vynaložily na přípravu projektů nepřišly na zmar,“ ujistil.

Michal Šenk, Jan Bumba Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme