Na 100 uzavřených sňatků připadá na jihu Moravy okolo 60 rozvodů

Ačkoli počet rozvodů se na jižní Moravě v posledních letech stabilizoval, poměr k počtu nově uzavřených manželství se neustále zhoršuje. Lidem v Jihomoravském kraji se do manželské svazku chce čím dál méně a na sto uzavřených sňatků připadá okolo 60 rozvodů.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Rozvod, rozpad (ilustr. foto) | Foto: Fotobanka stock.xchng

V roce 2011 se v Jihomoravském kraji rozvedlo skoro 3000 párů.

„Počet sňatků se od roku 2007 pozvolna snižuje, a to jak v České republice, tak i v Jihomoravském kraji. V roce 2011 v Jihomoravském kraji vstoupilo do manželství 4894 párů, což je historicky nejméně od roku 1960,“ říká Iveta Konečná z Českého statistického úřadu a pokračuje:

Přehrát

00:00 / 00:00

O sňatky a rozvody v Jihomoravském kraji se zajímala redaktorka Lenka Horáková

„Charakteristickým znakem sňatků uzavíraných v posledních letech je postupné zvyšování průměrného věku snoubenců.“

Kvůli stále se zhoršujícímu poměru svateb a rozvodů každým rokem roste procento ukončených manželství oproti uzavřeným. Kritické období nastává nejčastěji po pěti letech:

„Nejčastěji jsou rozváděna manželství, která trvají, použijeme-li pětileté intervaly, 5 až 9 let. Od počátku 90. let se však zvyšuje věk rozváděných manželů,“ upozorňuje dále Iveta Konečná z ČSÚ.

Nejčastější problémy dvojic přibližuje Josef Zeman z manželské poradny v Brně:

„Ženy si stěžují na neporozumění ze strany mužů, muži si stěžují na malou schopnost být příjemná, na malou schopnost dodržovat nějaká pravidla, na malou schopnost podílet se na kráse společného života.“

„Málokdy přijdou lidi a řeknou, mezi námi je špatný vztah. Častěji přijdou s tím, mně se nedaří tohle, jemu se nedaří, on je takový, já jsem taková, já nedokážu. Čili problém je v tom, jak objevit pro oba dva, kteří přicházejí, v čem spočívá jejich společný problém,“ vysvětluje Zeman.

Peníze už nejsou takový problém jako dříve

Podle něj komplikují život i peníze, ale nemají za následek takové neshody:

„Finance jsou problém, ale menší, než býval. Tím, jak se dnes lidi berou ve vyšším věku, tak je většina partnerů už každý zvlášť zajištěný a každý má schopnost nějak s penězi hospodařit, a to i v situacích, kdy spolu žili. Většina nesezdaných soužití stále nemá společné peníze, čili toto dneska ustoupilo do pozadí,“ dodává Josef Zeman z manželské poradny.

Lenka Horáková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme