Na 6000 prvňáčků by mělo přijít k zápisu do ZŠ v Královéhradeckém kraji

Rodiče bezmála 6000 dětí v Královéhradeckém kraji řeší, jak vybrat tu správnou školu. Od poloviny ledna do poloviny února totiž školy zapisují letošní prvňáčky. Základní školu mohou rodiče vybrat pro své dítě podle svého uvážení, k zápisu ale musí přijít všechny děti, které do konce letošního srpna oslaví šesté narozeniny.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zápis do první třídy základních škol | Foto: Filip Jandourek

„Kreslím si tu yettiho, nosí jednom kšandy a jinak je celý chlupatý. Tady ve škole se mi moc líbí, hlavně učení, nejradši mám výtvarnou výchovu,“ usmívá se malý klučík nad výkresem.

Dětem se na základní škole Úprkova zjevně líbí, ostatně ve škole by se příjemně cítit měly. O tom svědčí i zájem o školu, potvrzuje to ředitel Petr Lehký.

„Předběžně máme spočítané, že budeme dohromady brát 44 dětí. Kapacita školy je omezená, víc dětí bohužel přijmout nemůžeme,“ říká Lehký.

Přehrát

00:00 / 00:00

Zápis do první třídy čeká v Královéhradeckém kraji bezmála 6000 prvňáčků

Během pátku a soboty by mělo v 17 hradeckých školách přijít k zápisu víc než devět stovek dětí, říká Alena Synková z odboru školství královéhradeckého magistrátu.

„V Hradci Králové bude otevřeno asi 40 prvních tříd. V roce 2007, a to je ročník, který půjde do první třídy základních škol, se narodilo 961 dětí s trvalým bydlištěm na území města Hradce Králové.“

Rodiče pak školu pro své děti mohou vybrat podle svého uvážení.

„Samozřejmě je spádová škola, to je pro rodiče, aby věděli, do které školy patří. Jinak si ale mohou vybrat školu sami podle svých zkušeností, podle toho, jak je škola hodnocena veřejností nebo k ní třeba mají osobní vztah,“ vyjmenovává Alena Synková.

Prvňáčků přibylo

Prvňáčků začalo v celé zemi po letech opět přibývat - do škol totiž podle Věry Varmužové z královéhradeckého statistického úřadu míří potomci husákových dětí.

„Od roku 2003 začal počet narozených dětí stoupat a byly to děti silných ročníků 70. let, které letos půjdou k zápisu. Počet dětí, které dovrší šest let, bude následující čtyři roky přibližně stejný, poté prvňáčků ubude.“

Přehrát

00:00 / 00:00

V Hradci Králové přijde k zápisu kolem tisícovky prvňáčků

Od čísel zpět do praxe - na úprkovské škole jsou na zápis připravení.

„U nás zápis probíhá velmi jednoduchým způsobem. Když rodiče přivedou svoji ratolest k nám do školy, ujmou se jich starší žáci naší školy, deváťáci. Chvilku si s nimi povídají, kreslí s nimi a počítají, zkoušejí, co všechno dítě umí. Pak si dítě převezme paní učitelka nebo pan učitel a provede s ním různé testování, na jehož základě pak zapíše na zápisový lístek, jak se dítě jeví.“

Ředitel jedné z královéhradeckých základních škol Petr Lehký dodává, že rodiče předkládají při zápisu svůj občanský průkaz a rodný list a zdravotní a očkovací průkaz dítěte. Zapomenout také samozřejmě nesmí svého od září školou povinného potomka.

Tereza Jelínková, Jiří Fremuth Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme