Na Baťův kanál míří rok od roku víc a víc turistů

Baťův kanál je fenoménem, který na Moravu láká rok od roku stále víc turistů. Technická památka z první třetiny dvacátého století nabízí klidné svezení, atraktivní výhledy i průjezdy plavebními komorami. Právě plavby po vodě se Čechům líbí čím dál víc.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Přístav Spytihněv, Baťův kanál | Foto: Roman Verner

Je mlhavé ráno po dešti a ve zdejším přístavu se pohupuje několik motorových člunů a hausbótů. Na svou loď zve pan Rudolf z Bratislavy:

„Na Moravě jsem poprvé. Loď parkuji na Dunaji a většinou jezdím dunajské linky: Vídeň, Budapešť. A také k moři.“

Pan Rudolf hodnotí kladně kvalitu průplavů i obslužný personál. „Trochu mě mrzí, že Morava je špinavá řeka,“ konstatuje z druhého soudku.

Přehrát

00:00 / 00:00

Jak prosperuje vodní turistika na Baťově kanále, zjišťoval redaktor ČRo Roman Verner

Hned vedle si užívá dovolenou na pronajatém hausbótu pan Pazdera s rodinou. Jsou zde poprvé a doufají, že to není naposledy.

„Pěkná příroda a zajímavá zkušenost pro suchozemce,“ hodnotí pozitiva pan Pazdera před svojí cestou do Strážnice a Petrova. Dobrá mu přijde i infrastruktura podél kanálu. Kromě turistiky vodní si s rodinou užívá i cyklistiku podél Baťova kanálu. Kola vozí s sebou na lodi. Jediné, na co si stěžuje, je to, co nemůže změnit, počasí.

Spytihněvský přístav a půjčovnu lodí spravuje Michal Hampala. O turisty letos nemá nouzi.

Tisíce Němců tráví dovolenou na hausbótech. Doplout mohou z Berlína až k moři

Číst článek

„Na výletní lodi Morava jsme letos určitě svezli dobře přes 3 tisíce lidí,“ říká Michal Hampala a dodává, že návštěvníků, kteří si přišli vypůjčit některou z lodí, budou určitě už desítky u hausbótů, stovky v případě menších lodí s přívěsným motorem.

Zájemci mohou celkem absolvovat třiapadesátikilometrovou trasu od Otrokovic do Skalice a vychutnat si průjezd třinácti zdymadly. Ale pozor, ta bývají v pondělí mimo provoz.

Česko v lodní turistice stále zaostává za jinými evropskými státy

Číst článek

Marína Dvořáková, Roman Verner Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme