Na Berounce je další rybí přechod, pomáhat bude především úhořům

Stále častěji se mluví o takzvaných rybích přechodech, které jsou součástí vodních elektráren. Díky nim se rybám v řece lépe žije. Nový přechod postavili i v Hýskově. Projekt částkou 7,5 milionu podpořila Evropská unie.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Rybí přechod v Berouně.

Rybí přechod v Berouně. | Foto: Petr Kološ | Zdroj: Český rozhlas

U splavu stojí nová, takzvaná malá vodní elektrárna.

„Rybí přechod je tvořen klasickou betonovou U-rampou s balvanitými skluzy. Je to velice podobné jako v Berouně. V Berouně je rybí přechod trochu přírodnějšího rázu,“ říká jeden z majitelů elektrárny Vlastimil Miller.

S berounským rybím přechodem se nesrovnává jenom proto, že jde o větší město. Jde i o to, že kolem přechodu vede frekventovaná cyklostezka, je u něj i oblíbené dopravní a dětské hřiště a sama stavba berounské malé vodní elektrárny oblétla před časem republiku, když byla nominována v soutěži Stavba roku 2011.

Přehrát

00:00 / 00:00

O rybím přechodu natáčel redaktor Petr Kološ

U Hýskovské elektrárny ale není tolik místa jako v Berouně.

„To koryto je podstatně hlubší než v Berouně. Je to dáno tím, že prostor pro vybudování rybího přechodu už byl poměrně úzký, takže šíře rybího přechodu je menší než v Berouně, za to je ale hlubší,“ vysvětluje Miller.

Ještě jedno srovnání s Berounem se nabízí - sjezd pro vodáky. V Hýskově chybí.

„Bohužel je to dáno tím, že u nás je elektrárna u stejného břehu jako rybí přechod, a protože patří povodí, tak pro nás neumožňuje vybudovat skluz, který by vodáci mohli využívat. Je to dáno i stavbou a náročností. V Berouně se dal umístit do vodové propusti,“ popisuje Vlastimil Miller.

Rybí přechod v Berouně. | Foto: Petr Kološ

Projekt rybího přechodu podpořila částkou přes 7,5 milionu korun Evropská unie z operačního fondu životního prostředí.

„Energie z vodních toků je jednou z nejčistějších energií, a protože se budují čím dál tím více, tak vzniká povinnost vybudovat i rybí přechody nebo přechody jako takové. Jsou vypracovány různé studie na zprůchodnění řek až k pramenům,“ dodává Miller.

Rybí přechody by na Berounce měly pomáhat hlavně úhořům. Na jiných řekách - třeba na Labi - se díky nim ve vodě opět objevují lososi.

Petr Kološ Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme