Na Berounce v Plzeňském kraji letos funguje jediný přívoz. Je poháněný na bidlo

Přívozy mají v Plzeňském kraji letitou tradici. Pomáhají zkracovat cestu mezi levým a pravým břehem řeky Berounky a fungují také jako zajímavá turistická atrakce. Převážejí lidi, auta, motorky, kola a leckdy i jiné lodě. Letos ale funguje pouze přívoz v Nadrybech - jeden z posledních historických přívozů v České republice poháněných na bidlo.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Převozník Jaroslav Zavadil na jediném fungujícím přívozu v Nadrybech | Foto: Martina Klímová

„Já bych řekl, že je to hlavně pro turisty. Přijedou a většinou si myslí, že je tady most, protože je sem přivede navigace, a pak koukají, že je tady přívoz. Někteří se bojí, ale když už jsou na tom, tak je to romantika,“ vypráví převozník Jaroslav Zavadil.

Objížďka je dlouhá 25 kilometrů. Lidé si ji do loňského roku mohli zkrátit i přes přívoz v Darové, který se ale letos nerozjel.

„Majitel, který ho koupil od obce před jedenácti lety, ho náhle přestal provozovat, aniž by na to nějak upozornil,“ říká starosta obce Břasy, které území patří, Jan Špilar.

Přehrát

00:00 / 00:00

Přívoz v Nadrybech na Plzeňsku navštívila reportérka Martina Klímová

Obec teď chce získat přívoz zpět do svého majetku, jako to mají v Nadrybech. Teď se čeká na technickou kontrolu zařízení. Pak už jen zbývá rozhodnout o způsobu provozu a vybrat převozníka.

„Alternativ je opravdu hodně. Obec by to mohla provozovat sama zaměstnancem, nebo to pronajme a bude to provozovat někdo jiný. Ten, kdo bude fyzicky převážet, musí mít technické oprávnění k tomu, že může převážet osoby po vodní cestě,“ dodávává Špilar.

Nový převozník by v Darové mohl začít jezdit ještě letos, nejpozději pak příští rok na jaře. Na rozdíl od nadrybského přívozu se obejde bez bidla, protože ten darovanský je motorový.

Martina Klímová, Iva Menšíková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme