Na Berounce v Plzeňském kraji letos funguje jediný přívoz v Nadrybech

Přívozy mají v Plzeňském kraji letitou tradici. Pomáhají zkracovat cestu mezi levým a pravým břehem řeky Berounky. A fungují taky jako zajímavá turistická atrakce. Převážejí lidi, auta, motorky, kola a leckdy i jiné lodě. Letos ale zůstal otevřený pouze přívoz v Nadrybech, jeden z posledních historických přívozů v Česku poháněných na bidlo.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Převozník Jaroslav Zavadil na jediném fungujícím přívozu v Nadrybech | Foto: Martina Klímová

„Ten přívoz je tady prý už od Marie Terezie,“ říká převozník Jaroslav Zavadil. „Trvá to dvě tři minuty nejvíc. Je to těžká fyzická práce. Když je dost vody, tak to jezdí poměrně samo, a když je málo, tak musím já bidlovat,“ popisuje svou práci.

„Teď v létě převezu dost aut a hodně kolařů. Jedu třeba stokrát za den. Řekl bych, že je to hlavně pro turisty. Oni většinou přijedou, myslí si, že je tu most, protože je sem navede navigace, a pak koukají, že tady je přívoz,“ vypráví.

Objížďka je 25 kilometrů. Tu si lidé až loňského roku mohli zkrátit i přes přívoz v Darové. Jak ale potvrzuje starosta obce Břasy, které území patří, Jan Špilar, letos se už přívoz nerozjel.

Přehrát

00:00 / 00:00

O přívozu v Nadrybech informovala reportérka Martina Klímová

„V současné době není v provozu. Majitel, který ho koupil od obce před 11 lety, jej náhle přestal provozovat, aniž by na to nějak upozornil,“ konstatuje. Obec Břasy teď chce získat přívoz zpět do svého majetku, jako to mají v Nadrybech. Teď se čeká na technickou kontrolu zařízení.

„Tak jako vozy, auta jezdí na technickou, tak podobně musí mít i ten přívoz. Ta technická v současné době není platná a zastupitelstvo odsouhlasilo, že nakoupí, ale musí to být ve způsobilém stavu,“ vysvětluje starosta.

Pak už jen zbývá rozhodnout o způsobu provozu a vybrat převozníka. „Těch alternativ je opravdu hodně. Provozovat obec sama zaměstnancem, nebo pronajmout a bude provozovat někdo jiný. A ten, kdo bude fyzicky převážet, musí mít technické oprávnění k tomu, že smí převážet osoby po vodní cestě,“ říká Špilar.

Nový převozník by v Darové mohl začít jezdit ještě letos, nejpozději příští rok na jaře. Na rozdíl od nadrybského se obejde bez bidla, protože darovanský přívoz je motorový. I přesto by mohl mít podobné zážitky jako Jaroslav Zavadil. „Dovolenou nepotřebuji, já ji mám tady,“ tvrdí.

Martina Klímová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme