Na Berounsku se objevili falešní pracovníci vodáren. V domě chtěli odebrat vzorky vody

V minulých dnech přišli podvodníci s další verzí finty, kterou se chtějí vloudit do domácnosti. Vydávají se za pracovníky vodáren a tvrdí, že jdou odebrat vzorky vody. Vodárny v této souvislosti zdůrazňují, že odebírání vzorků přímo v domácnostech prakticky nedělají a vyzývají k obezřetnosti. A to i proto, že podvodníci se pro zvýšení důvěryhodnosti tentokrát vybavili zkumavkami a montérkami s logem vodáren.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Na Berounsku se objevili falešní pracovníci vodáren | Foto: Petr Kološ

„Řešili jsme oznámení jedné naší zákaznice, ke které se snažili dostat naši dva údajní zaměstnanci a chtěli odebrat vzorek vody. A protože jí byli podezřelí, tak se dotazovala tady u nás na zákaznickém centru, jestli jsme tam někoho takového posílali. Tím vznikla celá kauza,“ říká technický ředitel berounských vodáren Jiří Paul a pokračuje:

Přehrát

00:00 / 00:00

O podvodnících v Berouně natáčel redaktor Petr Kološ

„Začali jsme to trochu šetřit a varujeme naše zákazníky. V případě, že si nejsou jistí, by si takové informace měli ověřit.“

Lidé většinou vědí, že vodárny posílají své pracovníky na odběr vody prakticky jen v případě, že si je odběratelé sami vyžádají, přesto se čas od času podvodníci s touto fintou objeví. Docela dobrým rozlišovacím znamením je služební auto.

„Branding našich aut je celkem špatně napodobitelný, protože nemáme jenom nápis, ale máme na autech i pruhy. Co se týká identifikační karty, tak každý zaměstnanec musí být schopen prokázat se kartou, na které má fotografii, razítko, logo a název naší společnosti,“ radí Paul.

Identifikační kartičku si ale podvodníci mohou poměrně snadno vyrobit, stejně k lidem chodí v odpovídajícím pracovním oděvu.

„Kdyby měli na sobě montérky, tak bych je dovnitř asi pustila, v tom bych byla důvěřivá. Určitě bych se neptala na nějaký průkaz, detaily, informace,“ přiznává Zuzana z Berouna.

Podvodníci se objevují i jinde

Podvodníci to ale nezkoušejí jenom v Berouně. Podobné příběhy zaznamenali vodárníci i na Kladensku.

„Bylo to poměrně nedávno, zhruba před několika týdny, kdy se podobné případy objevily. Loni něco bylo na Chrudimsku a my jsme měli signály ze Zdic,“ připomíná Paul.

Lenka Uriánková z berounské policie sice říká, že u nich se žádné oznámení na podvodníky s vodou v minulých dnech neobjevilo, před cizími by ale lidé měli být rozhodně obezřetní.

„Když nevíte, kdo je za dveřmi, použijte raději pojistný řetízek, nebo vůbec neotvírejte. Pokud vás někdo žádá o pomoc v tíživé situaci, sdělte mu, že zavoláte policii nebo záchrannou službu. Tím, že nebudete zbytečně důvěřiví, ale naopak budete opatrní a obezřetní k cizím lidem, chráníte sebe i svůj majetek,“ radí Uriánková.

V případě vodáren, plynáren i elektráren potom fungují dispečinky, kde se případné vyslání pracovníků dá snadno ověřit. A když máte dobré sousedy, zavolejte na cizí i je.

Petr Kološ Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme