Na Berounsku se objevili falešní pracovníci vodáren. V domě chtěli odebrat vzorky vody

V minulých dnech přišli podvodníci s další verzí finty, kterou se chtějí vloudit do domácnosti. Vydávají se za pracovníky vodáren a tvrdí, že jdou odebrat vzorky vody. Vodárny v této souvislosti zdůrazňují, že odebírání vzorků přímo v domácnostech prakticky nedělají a vyzývají k obezřetnosti. A to i proto, že podvodníci se pro zvýšení důvěryhodnosti tentokrát vybavili zkumavkami a montérkami s logem vodáren.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Na Berounsku se objevili falešní pracovníci vodáren

Na Berounsku se objevili falešní pracovníci vodáren | Foto: Petr Kološ | Zdroj: Český rozhlas

„Řešili jsme oznámení jedné naší zákaznice, ke které se snažili dostat naši dva údajní zaměstnanci a chtěli odebrat vzorek vody. A protože jí byli podezřelí, tak se dotazovala tady u nás na zákaznickém centru, jestli jsme tam někoho takového posílali. Tím vznikla celá kauza,“ říká technický ředitel berounských vodáren Jiří Paul a pokračuje:

Přehrát

00:00 / 00:00

O podvodnících v Berouně natáčel redaktor Petr Kološ

„Začali jsme to trochu šetřit a varujeme naše zákazníky. V případě, že si nejsou jistí, by si takové informace měli ověřit.“

Lidé většinou vědí, že vodárny posílají své pracovníky na odběr vody prakticky jen v případě, že si je odběratelé sami vyžádají, přesto se čas od času podvodníci s touto fintou objeví. Docela dobrým rozlišovacím znamením je služební auto.

„Branding našich aut je celkem špatně napodobitelný, protože nemáme jenom nápis, ale máme na autech i pruhy. Co se týká identifikační karty, tak každý zaměstnanec musí být schopen prokázat se kartou, na které má fotografii, razítko, logo a název naší společnosti,“ radí Paul.

Identifikační kartičku si ale podvodníci mohou poměrně snadno vyrobit, stejně k lidem chodí v odpovídajícím pracovním oděvu.

„Kdyby měli na sobě montérky, tak bych je dovnitř asi pustila, v tom bych byla důvěřivá. Určitě bych se neptala na nějaký průkaz, detaily, informace,“ přiznává Zuzana z Berouna.

Podvodníci se objevují i jinde

Podvodníci to ale nezkoušejí jenom v Berouně. Podobné příběhy zaznamenali vodárníci i na Kladensku.

„Bylo to poměrně nedávno, zhruba před několika týdny, kdy se podobné případy objevily. Loni něco bylo na Chrudimsku a my jsme měli signály ze Zdic,“ připomíná Paul.

Lenka Uriánková z berounské policie sice říká, že u nich se žádné oznámení na podvodníky s vodou v minulých dnech neobjevilo, před cizími by ale lidé měli být rozhodně obezřetní.

„Když nevíte, kdo je za dveřmi, použijte raději pojistný řetízek, nebo vůbec neotvírejte. Pokud vás někdo žádá o pomoc v tíživé situaci, sdělte mu, že zavoláte policii nebo záchrannou službu. Tím, že nebudete zbytečně důvěřiví, ale naopak budete opatrní a obezřetní k cizím lidem, chráníte sebe i svůj majetek,“ radí Uriánková.

V případě vodáren, plynáren i elektráren potom fungují dispečinky, kde se případné vyslání pracovníků dá snadno ověřit. A když máte dobré sousedy, zavolejte na cizí i je.

Petr Kološ Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme