Na bezpečnost v problémové ulici ve Frýdku-Místku dohlédnou i domovníci

Rvačky, nepořádek či potulující se narkomani, to všechno trápí obyvatele na ulici Míru ve Frýdku-Místku. Problémové domy teď budou pod dohledem. Město do nich totiž nasadí domovníky a působit tam budou asistenti prevence kriminality.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Narkoman, drogy, stříkačka (ilustrační foto)

Narkoman, drogy, stříkačka (ilustrační foto) | Foto: Filip Jandourek

Ulici Míru se lidé ve Frýdku-Místku většinou zdaleka vyhýbají. Jak vyplynulo z výzkumu, který se týkal bezpečnosti ve městě, právě na této ulici se totiž nejvíce bojí.

Radnice teď chce zapracovat na tom, aby se ulice stala bezpečnější a taky tam byl větší pořádek a čisto. Začnou tam proto působit preventisté a domovníci, a to už zanedlouho. Na jejich platy město dostalo 400 tisícovou dotaci od ministerstva vnitra. Práce budou mít dost.

Přehrát

00:00 / 00:00

V problémové ulici Míru ve Frýdku-Místku natáčela reportérka Iva Havlíčková

Paní Iveta se zlobí na skupinku malých kluků. Právě kopli do židle a navzájem si sundávají tepláky. Matku tří dětí, která se sem přestěhovala před šesti lety ze Slovenska, ale trápí spíše něco jiného.

„Jsou tady ti feťáci. Vždycky vybourají vchodové dveře, my si to zamkneme a oni mi to vybourají,“ stěžuje si.

O kousek dál majitel malého obchodu její slova potvrzuje. „Není to tak dávno, kdy ukradli tady před obchodem kolo. Vevnitř nás nikdo nijak extra neotravuje, ale venku pořád vidíte chodit zfetované…“ říká.

Tlumit problémy hned v zárodku by tu nově měli asistenti prevence kriminality. A pomáhat udržovat pořádek v domech a okolí zase noví domovníci.

Domovník musí mít autoritu

„Až od prvního července začneme uklízet, ještě nevíme, co všechno to bude obnášet. Když jsme se do toho dali, tak musíme bojovat,“ říká paní Olina, která jako domovnice nastupuje už za 14 dnů.

Útlá žena ví, že jednoduché to mít nebude. Druhý domovník na mikrofon mluvit nechce. Ale už od pohledu vypadá, že si s leckým poradí. Podle vedoucího odboru bezpečnostních rizik frýdeckomísteckého magistrátu Petra Lessyho musí být domovníkem hlavně takový člověk, kterého si ostatní váží.

„Jsou to lidé, kteří pocházejí z komunity, která žije v sociálně vyloučených lokalitách. A jsou to zejména lidé, kteří by měli v rámci komunity požívat mezi ostatními vysoké autority,“ tvrdí Lessy.

Za práci budou domovníci dostávat asi 4 tisíce korun měsíčně. Zhruba za rok pak magistrát vyhodnotí, jestli se osvědčili a jestli si je město ponechá i po vyčerpání dotace.

Iva Havlíčková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme