Na Blanensku začíná být rok od roku větší poptávka po tuhých palivech

Po skvělé letní sezoně koupališť teď zažívají žně prodejci uhlí, dřeva nebo pelet. Lidé se před zimou začali zásobovat palivem na topení. Například na Blanensku je poptávka po tuhých palivech rok od roku větší.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Palivové dřevo, dříví | Foto: Jakub Říšský

„Koupili jsme kotel na tuhá paliva, topíme dřevem už druhou sezónu. Je to levnější než plyn, ušetříme 30 tisíc za rok. Dřevo mi vozí soukromník, až do baráku mi to doveze, složí nařezané, jak chci. Za pětistovku metr tvrdého dřeva,“ říká pan Roman, který kotlem na dřevo vytápí svůj rodinný domek na vesnici.

Na topení dřevem přechází stále více lidí a pociťují to i prodejci. „Většinou jsem prodával spíš až v zimních měsících nebo většinou až ke konci zimy, když už došly lidem zásoby. Ale letos na to, že máme září, tak už jsem začal prodávat a těch poptávek je víc, než jsem očekával a než kdy bylo,“ potvrzuje jeden z nich Karel Štross ze Šošůvky na Blanensku.

Přehrát

00:00 / 00:00

Čím lidé začínají čím dál častěji topit, zjišťoval redaktor Michal Záboj

Hektické období zažívají i výrobci. Například firma Remat z Letovic každý den vychrlí dvacet tun pelet a čtyři tuny dřevěných briket. Přesto to podle jednatele Josefa Procházky nestačí.

„V současné době už je to trošičku na hraně, protože nestačíme vyrábět, vyrábíme 24 hodin denně a nestačíme pokrýt poptávku,“ vysvětluje. Řada domácností spoléhá na uhelná paliva. Zájem o ně se poslední roky drží zhruba na stejné úrovni.

„Na tu poptávku jsme připraveni. Ona se statisticky nepohybuje ve větším rozpětí jak pět procent. Takže to není problém, to vždycky vykryjeme, už se nestávají takové případy, že by někdo neměl čím topit,“ dodává ředitel firmy PentaCo z Boskovic Jiří Menšík, která ročně prodá asi 4 tisíce tun uhelných paliv.

Michal Záboj Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme