Na Břeclavsku se přemnožili komáři, pozor si dávejte u soutoku Dyje s Moravou

Jarní aktivita komárů je na Břeclavsku na svém vrcholu. Hygienici doporučují oželet procházky v okolí soutoku řeky Dyje a Moravy, Nových Mlýnů a také v Kančí oboře v Břeclavi, kde se tento hmyz přemnožil.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Komár písklavý | Foto: zdroj: Flickr.com, David Marquina Reyes

„V současné době dosahují svého jarního vrcholu. Výskyt je poměrně vysoký, i když ne tak, jak se na jaře zdálo. V průběhu června, pokud nenastanou záplavy, by komárů mohlo postupně začít ubývat,“ říká Oldřich Šebesta z Krajské hygienická stanice v Břeclavi.

Nejvíce komárů je teď hlavně v okolí soutoku řek Dyje a Moravy, u Nových Mlýnů a také v Kančí oboře v Břeclavi. Jakmile začne být stav kritický, jsou radnice okolních obcí ochotné okamžitě zasáhnout.

„Postřiky máme připravené, tak bychom je použili, v rozpočtu počítáme vždycky s určitou částkou, máme kolonku komáři – deratizace,“ prozrazuje starosta Lanžhota František Hrnčíř z TOP 09 .

Přehrát

00:00 / 00:00

Reportáž Štěpánky Kadlečkové o přemnožení komárů na Břeclavsku

Když se nepodchytí jejich likvidace ještě před vylíhnutím, musí do obce radnice povolat deratizátora a připravit si i několik tisíc korun. Podle deratizátora Jaroslava Krásného je postřik jediným možným řešením.

„Jezdit po ulicích a speciálními stroji tento přípravek rozprášit hlavně na travnaté plošiny a příkopy, tam, kde je výskyt akutní. Do pěti dnů odeznívá účinnost, protože je odbouráván vlivem vlhkosti a světla,“ říká Krásný.

Pokud nepřijdou větší povodně či přívalové deště, stavy komárů by se radikálně měnit neměly. V případě, že se řeka vylije ze svého koryta do polí a lesů, vytvoří totiž živnou půdu pro jejich další vylíhnutí.

David Bernardy, Štěpánka Kadlečková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme