Na břehu Otavy v Písku se usadili husité. Sochy jsou součástí festivalu Cipískoviště

Náplavku řeky Otavy u kamenného mostu v Písku zdobí třímetrové pískové sochy. Slavný husitský vojevůdce a kněz stojí bok po boku díky 12. ročníku festivalu zábavy Cipískoviště. Ten ve městě tradičně zahajuje novou turistickou sezónu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Socha z písku Jan Žižka z Trocnova - Cipískoviště 2015 | Foto: Město Písek

Na břehu řeky Otavy stojí pět soch z písku. Zobrazují Jana Žižku z Trocnova, mistra Jana Husa, husitský vůz s bojovníky, Matěje Loudu a legendu, ve které husitské ženy v bitvě u Sudoměře rozprostřely na vypuštěný rybník své závoje.

„Sochy jsou vyrobeny z čistého, velice kvalitního písku z pískovny Vrábče u Českých Budějovic. Písek se smísí s vodou a hmota se napěchuje do bednění. Tento velice tvrdý materiál se poté vyřezává do žádoucí podoby,“ popisuje vznik soch vedoucí odboru školství a kultury městského úřadu Edita Kučerová.

Přehrát

00:00 / 00:00

Břeh Otavy v Písku zdobí třímetrové pískové sochy. Začíná 12. ročník festivalu Cipískoviště. Natáčela Jitka Cibulová Vokatá

Součástí festivalu zábavy Cipískoviště bude i řada doprovodných akcí. Mezi nimi je například otevření nové stálé expozice galerie Sladovna o sladovnictví, závody dračích lodí, soutěž robotů a autíček.

Novinkou letošního 12. ročníku je veřejná sbírka nepotřebných klíčů, které mohou návštěvníci hodit do husitských kádí.

„Navrchu jsou uzavřené víkem, které je částečně dřevěné a částečně plastové, aby bylo uprostřed vidět, co v těch kádích je. Úplně uprostřed je úzký, podlouhlý otvor na vhazování klíčů, které chceme odevzdat do sběrných surovin, a výtěžek dát na charitativní účely. Jeden z tipů je nově vznikající hospic tady v Písku,“ vysvětluje vedoucí odboru školství a kultury městského úřadu Edita Kučerová.

Zatímco Cipískoviště skončí v neděli, sochy z písku najdeou zájemci na břehu řeky Otavy do konce září.

Sochy z písku v Písku, festival Cipískoviště 2015 | Foto: Město Písek

Sochy z písku v Písku, festival Cipískoviště 2015 | Foto: Město Písek

Jitka Cibulová Vokatá, Anna Kottová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme