Na brněnské hvězdárně odstartoval 9. ročník dětské soutěže Expedice Mars

Nikdo zatím přesně neví, kdy se lidská noha poprvé dotkne povrchu jiné planety. Expedice Mars ovšem začala už dnes - v den 51. výročí letu Jurije Gagarina. Místem startu nebyl ovšem žádný kosmodrom, ale brněnská hvězdárna. Jde totiž už o devátý ročník unikátní dětské soutěže, ve které si ti nejlepší z Česka a Slovenska mohou vyzkoušet simulovaný let raketoplánem v Evropském výcvikovém středisku v Belgii.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Členové minulé Expedice Mars nabízeli příchozím kosmický chléb

Členové minulé Expedice Mars nabízeli příchozím kosmický chléb | Foto: Ivan Holas | Zdroj: Český rozhlas

Do téměř opravdového vesmíru se už podívalo přes devadesát dětí, o takovém úspěchu na začátku nesnil ani jeden z autorů celé unikátní myšlenky Slávek Hrzal z Dětské tiskové agentury Domino.

„V 80. letech v redakci rozhlasového pořadu pro děti Domino jsme si řekli, že bychom mohli udělat takový konkurs do mezinárodní vesmírné posádky, někde potom udělat kokpit rakety a uskutečnit simulovaný let. To se uskutečnilo jednou a pak se na to na dlouhou dobu zapomnělo.“

„Asi tak po dalších 20 letech jsme si řekli, že to vyzkoušíme znovu. Pravidla jsou malinko jiná, ale princip je stejný. Dětská vesmírná posádka, konkurs na jednotlivá místa v té posádce, ti nejlepší odjíždějí do Belgie do Evropského vesmírného centra na výcvik a simulovaný let makety raketoplánu do vesmíru,“ přibližuje unikátní soutěž Hrzal.

Přehrát

00:00 / 00:00

Reportáž Ivana Holase z 9. ročníku dětské soutěže Expedice Mars

Zájem ze strany dětí ve věku 10 až 17 let je přitom obrovský. Jen přes první úvodní testy se jich dostává pokaždé kolem tří set, na konci ovšem zůstane jen deset skutečně nejlepších.

Vloni mezi nimi byla i čtrnáctiletá Zora Venerová, pilot-dokumentarista záložní posádky. Která chvíle při vlastním simulovaném letu trvajícím téměr dvě hodiny byla pro ni nejhorší?

„Když jsem jako pilot měla přeřadit palivové články. Problém byl v tom, že tam jsou tři a dva ze tří byly vyřazené. Nevěděla jsem, co mám dělat a v tu chvíli mi opravdu naskočil pot na čele, jak jsem přemýšlela. Tak jsem vypnula všechny tři a najednou se ozvalo, ať je rychle nahodím, nebo všichni zemřeme. Naštěstí se mi podařilo nahodit jeden, který začal fungovat správně, takže jsme přežili,“ vypráví Zora.

Zora Venerová si po vzoru Andrewa Feustela vzala na palubu simulátoru raketoplánu světoznámého Krtečka | Foto: Ivan Holas

Při konkursu se přitom uplatňují nejen vlastní vědomosti a dovednosti, ale i schopnost předávat je druhým a vůbec týmová spolupráce. To oceňuje i jeden z patronů celého projektu, český kosmonaut Vladimír Remek.

„Samozřejmě je to motivační, ta celá hra. A vlastně to není hra, jakmile to začne účastníky do sebe vtahovat a oni si to připravují vzájemně pro sebe; musí sami sebe vzdělávat. To je přeci stará známá pravda: Kdy můžeš říct, že něčemu sám rozumíš? Až tehdy, až to někomu vysvětluješ a on to pochopí. A oni si to sami na sobě zkoušejí, jak to je. Toho dalšího motivovat a pro něj něco připravit, aby z toho vyšlo to, co ten dotyčný si představí. Vždyť to je úžasná věc,“ říká Remek.

Expedice Mars 2012 odstartovala dnes a trvat bude téměř do konce roku. Zájemci se ovšem na internetové adrese expedicemars.eu musí přihlásit od příštího pondělí nejpozději do 28. května a do té doby také vyplnit první testy.

Ivan Holas, mta Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme