Na Bruntálsku se nedaří obsadit místa pro veřejně prospěšné práce

Sehnat nezaměstnaného, který by nastoupil na veřejně prospěšné práce, může představovat problém i tam, kde patří nezaměstnanost k nejvyšším v republice. Potvrzují to zkušenosti starostů na Bruntálsku. Někteří uchazeči totiž raději dají přednost takzvané nekolidující práci. Mohou si tak přivydělat a přitom neztratí podporu. Kvůli možnému zneužívání už se ale chystá změna příslušného zákona.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Veřejně prospěšné práce

Veřejně prospěšné práce | Foto: Gabriela Hauptvogelová

Volná místa jsou hlavně v menších obcích. Starostové mají pro pracovníky v oranžových vestách připravenu řadu nástrojů – od smetáku přes lopatu až po sekačku na trávu.

Jenže navzdory téměř 20procentní nezaměstnanosti není takové lidi snadné sehnat. „Nemůžeme vybrat tři chlapy, aby uměli dělat s křovinořezem,“ povzdechne si starostka Václavova u Bruntálu Jarmila Pavlíková z ČSSD.

Přehrát

00:00 / 00:00

Na Buntálsku se nedaří obsadit místa pro veřejně prospěšné práce

Vysvětlení je podle ní jednoduché – aby se vyhnuli oranžové vestě, vyberou si lidé například nekolidující zaměstnání, tedy legální přivýdělek oficiálně za polovinu minimální mzdy.

Starostka má podezření, že toho někteří zneužívají. „Kolik má jinak bokem, to už se nikdo nedozví. Já bych chtěla vidět toho podnikatele, který by si tyto lidi vzal pouze na čtyři hodiny denně – to tak maximálně uklízečka nebo pomoc v kuchyni,“ uvažuje.

Za nekolidující zaměstnání se považuje činnost na základě pracovního nebo služebního poměru, pokud měsíční výdělek nepřesáhne polovinu minimální mzdy, nebo činnost na základě dohody o pracovní činnosti nebo dohody o provedení práce, pokud měsíční odměna nebo odměna připadající na 1 měsíc za období, za které přísluší, nepřesáhne polovinu minimální mzdy.
Zdroj: MPSV

I když nekolidující zaměstnání nemůže být formálním důvodem k odmítnutí veřejně prospěšné práce, riziko zneužití a obcházení zákona existuje, připouští Petr Habáň z ministerstva práce a sociálních věcí.

Proto se chystají změny. „V novele zákona o zaměstnanosti navrhujeme, aby již nebylo možno vykonávat nekolidující zaměstnání na základě dohody o provedení práce. Probíhá finalizace a poté bude návrh zákona postoupen jednání vlády,“ přibližuje Habáň.

Martin Knitl Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme