Na Červenohorském sedle v Jeseníkách budou testovat novou lanovku

Jeden z nejstarších skiareálů na Červenohorském sedle v Jeseníkách přišel v posledních letech o řadu lyžařů. Na vině je zastaralé vybavení střediska a naopak modernizace těch v okolí. Změnu si provozovatelé slibují od nové čtyřsedačkové lanovky. Měří přes kilometr a za hodinu přepraví téměř 2300 lidí. A právě dnes ji čekají zátěžové zkoušky.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Červenohorské sedlo | Foto: Miroslav Kobza

Na Červenohorském sedle se lyžuje už desítky let. Jenže do rozvoje areálu se za poslední léta moc peněz neinvestovalo. Lyžaři jej nazývali skanzenem a utíkali do modernějších center. Provozovatel to chce změnit.

Prvním krokem je výstavba čtyřsedačkové lanovky za 33 milionů korun, která bude obsluhovat čtyři sjezdovky. Od žluté až po černou. Rozjet se má už příští víkend. Záleží na tom, jak dopadnou dnešní testy. „Na každou sedačku se jednotlivě budou pokládat pytle o celkové hmotnosti 22 tun,“ upřesnil provozovatel Tomáš Klíma s tím, že se vyzkouší veškeré bezpečnostní prvky, zejména brzdový systém lanové dráhy.

Zahájení provozu a větší zájem lyžařů může znamenat i nárůst úrazů. Z toho ale Marek Formánek z tamní horské služby žádný strach nemá: „Bývaly doby, kdy tu bylo daleko více lidí a lanovka tu nebyla. Proto se na lidi opět těšíme.“

Červenohorské sedlo a Ovčárna jsou jedinými skiraeály v Jeseníkách, které se spoléhají pouze na přírodní sníh. Oba usilují o umělé zasněžování. Na sedle jsou ale dál. Pokud budou mít peníze, mohli by tu mít technický sníh už za rok.

Andrea Švubová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme