Na Děčínsku se poprvé po šesti letech objevil mor včelího plodu

Včelaři na Děčínsku hlásí nejhorší sezónu za posledních 50 let. Netrápí je ani tolik nedostatek medu, jako výskyt nemocí. V Ludvíkovicích u Děčína dokonce veterináři objevili nejhorší chorobu - mor včelího plodu.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Včely na česně

Včely na česně | Foto: GNU General Public License, verze 1.2, Björn Appel

„Já jsem byl u toho, když se mor našel. Chovatel si mě pozval, protože měl nějaké podezření, že mu slábnou včely. Takže se to spolu s veterinou utratilo,“ popisuje případ z Ludvíkovic včelař Zdeněk Novotný.

Postižené včelíny museli veterináři vypálit i se spoustou zdravých včel, aby se nákaza nešířila. A to je, jak potvrzuje Zdeněk Notový, po každého včelaře těžký okamžik.

Přehrát

00:00 / 00:00

Poprvé po šesti letech se na Děčínsku objevil mor včelího plodu. Podrobnosti zjišťovala Iva Zítková

„Já to dělám padesát let a budu upřímný, taky slza mi ukápne, protože tam se pálí i zdravé včely. A to bolí. Je to náš život, my s těmi včelami cítíme.“

Všichni včelaři v okruhu pěti kilometrů od Ludvíkovic teď musí svá včelstva zkontrolovat. Až do jara budou k úlům chodit s obavami, jestli je nepotká stejný osud.

„Včelaři z oblasti postižené morem včelího plodu mají za povinnost nahlásit nacionále, číslo stanoviště a hlavně prohlédnout včely a nahlásit, v jakém stavu včelstva jsou. Do 15. února je termín, aby odevzdali jarní měl, který se vyšetří, a podle výsledku se pak bude postupovat dále,“ upřesnila veterinární inspektorka Alena Mládková.

Včelaři ze severu Čech se shodují na tom, že už zažili i roky, kdy bylo medu méně než letos. Choroby a onemocnění včel v takovém rozsahu ale vidí poprvé i chovatelé s více než padesátiletou praxí.


Zvětšit mapu

Martin Hromádka, Iva Zítková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme