Na den věrozvěstů vyvěsily moravské obce přes 700 zemských vlajek

Na více než sedmi stovkách radnic po celé Moravě dnes vlají žluto-červené vlajky. Jedná se o symbolickou akci občanského sdružení Moravská národní obec. Vlajky mají poukázat na moravskou tradici a svébytnou kulturu.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Místopředseda občanského sdružení Moravská národní obec Vladimír Novotný (vpravo) ukazuje moravskou vlajku a kopii Velkomoravského křížku z Mikulčic

Místopředseda občanského sdružení Moravská národní obec Vladimír Novotný (vpravo) ukazuje moravskou vlajku a kopii Velkomoravského křížku z Mikulčic | Zdroj: ČTK

Iniciativa vyvěšování moravské vlajky probíhá už čtyři roky, vždy na svátek Cyrila a Metoděje.

„Letošní ročník udělal oproti loňskému velký proges. Loni, při třetím ročníku, jsme měli kolem čtyř set vlajek, letos máme potvrzených 725 a není to ještě uzavřeno. Vždy se to uzavírá až po datu, kdy se potvrzuje, kolik skutečně jich vyvěsilo, protože je spousta radnic, které se přihlašují víceméně samy a necítí potřebu nám to sdělovat, protože my jsme spíše moderátoři a zaznamenavatelé této akce, ne přímo ti, kteří to nějak rigidně řídí,“ vysvětlil předseda pořádajícího sdružení Jaroslav Krábek.

Přehrát

00:00 / 00:00

Příspěvek o tradičním vyvěšování moravské vlajky připravil Tomáš Jelen

Například v Nedvědici moravskou vlajku vyvěšují pravidelně a na radnici visí celý rok.

„Moravská vlajka je na naší radnici vyvěšena už více jak dva roky na základě podnětu, jestli se Nedvědice chce přihlásit k příslušnosti k Moravě. Takže tato vlajka byla vyvěšena a je tam v podstatě už třetí, takže visí běžně, není vyvěšována jen při nějakých příležitostech. Teď je v souvislosti s cyrilometodějským výročím asi o to hodnotnější , ale visí neustále a nejspíš bude viset dál,“ popsal starosta městysu Petr Čermák.

Vlajka není oficiální, jen symbolická

Vlajka ale vzbuzuje i negativní reakce. Z odborného hlediska je totiž moravský znak s červeno-žlutou orlicí umístěný na stejně barevném poli nevhodný.

„Z čistě vexilologického hlediska je nevhodné umísťovat na listy vlajek celé znaky na štítě, protože tak dochází ke zbytečné a nežádoucí duplicitě symbolů, neboť barvy vlajek a praporů jsou odvozovány právě od barev znaků. Vzhledem k současné neexistenci zemského zřízení v České republice nemůže existovat ani oficiální zemská vlajka Moravy,“ upozornil odborník na vlajky Jaroslav Martykán z České vexilologické společnosti.

Podle Krábka ale vlajka nemá ambice být nijak oficiální. „Morava jako jakkoliv právně kodifikovaná oblast neexistuje. Morava je historická země, a jestliže dnes právně neexistuje, nemá a nemůže mít oficiální vlajku. Proto tato vlajka, která se vyvěšuje, je brána jako občanská vlajka, která má symbolizovat přihlášení se k tradicím," poznamenal.

Pochodu Moravanů se v Brně zúčastnial asi stovka lidí. | Foto: ČTK

A právě k moravským tradicím se přihlašují obce i mimo Jihomoravský kraj, který má Moravu v názvu. „Kromě jižní Moravy, kde je tradičně velký zájem, zaznamenáváme zájem také na Svitavsku, které je administrativně už několik desítek let ve východočeském kraji, nyní v Pardubickém kraji, a velký zájem obcí je také na Vysočině,“ dodala koordinátorka vyvěšování Lenka Holaňová.

Simona Bartošová, Tomáš Jelen Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme