Na Dušičky v Benešově nezapomínají. Lidé na hroby nosí květiny a zapalují svíčky

V celé České republice dnes lidé slaví Památku zesnulých. Jinak tomu není ani na Benešovsku, kde si lidé připomínají zemřelé a nosí jim na hroby květiny, věnce nebo svíčky.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Na hřbitově se kvůli blížícím se Dušičkám uklízí | Foto: Michal Trnka

„Chodím sem skoro každý den, protože mi zemřel syn a jsem sama, tak jsem pořád myšlenkami u něj,“ říká žena na hřbitově.

„Už to mám všechno vyzdobený. Mám ještě další hroby, kde mám manžela, rodiče a dědu,“ vypočítává.

Zatímco ve městech hodně lidí dekorace na hřbitov kupuje, na vesnicích si většina obyvatel věnečky a různé květinové koše vyrábí.

Přehrát

00:00 / 00:00

Jak slaví Dušičky lidé v Benešově, zjišťovala redaktorka Věra Hájková

„Je to taková tradice. Byli jsme z vesnice zvyklí toto všechno dělat, tak v tom pokračujeme,“ říká pan František a jeho žena doplňuje:

„Vybavuju si svoje dětství a babičku, která se o mě starala. Už je hodně let mrtvá a vždycky si vzpomenu.“

Pro většinu lidí jsou Dušičky časem k rozjímání a vzpomínání, prodejci květin mají naopak jedno z nejrušnějších období v roce.

„Prodávají se různé aranže, nazdobené mísy, věnce, především přírodní materiály. Je to hodně specifické, protože každý zákazník má jiný typ hrobu a podle toho se zařizuje i ta výzdoba,“ vysvětluje Hana Životová, která má v Benešově květinářství.

Na hřbitovy vyrážejí tisíce lidí - připomínají si své blízké

Číst článek

„Lidé si nechávají zakázkově vyrábět hlavně větší věci, například věnce ze stříbrného smrku. Je spousta lidí, kteří chtějí skutečně uctít památku svých zesnulých a jsou ochotni za věnec dát i pět set korun,“ dodává.

Důležitá je ale samotná vzpomínka a podle věřících také zapálení svíčky, která znamená život.

Věra Hájková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme