Na Frýdlantsku museli kvůli hrozbě povodní evakuovat autokemp a tři tábory

Prudké deště zvedly hladiny řek na Frýdlantsku v Libereckém kraji. Třetího povodňového stupně dosáhla Smědá ve Frýdlantu a v Předláncích. Na druhém stupni povodňové aktivity je Lužická Nisa v Liberci a na prvním v Proseči nad Nisou. V Raspenavě a Hejnicích museli kvůli povodňovému ohrožení evakuovat 84 lidí z autokempu a tří táborů. Ve strouze v jedné ze zahrad v Jeřmanicích na Liberecku byl nalezen utonulý muž.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Rozvodněná Smědá | Zdroj: ČTK

Kvůli extrémním srážkám na Frýdlantsku se během tří hodin zvedla hladina řeky Smědé nad dva metry. Rozlila se na polích a loukách pod Frýdlantem.

Přehrát

00:00 / 00:00

O situaci na Frýdlantsku mluvil před sedmou hodinou na Radiožurnálu starosta Frýdlantu Dan Ramzer

V Raspenavě a Hejnicích kvůli bleskové vodě evakuovali autokemp a tři dětské tábory. Evakuováno bylo 84 osob. V Hejnicích navíc podle starosty Frýdlantu Dana Ramzera došlo k přelití rybníka. Voda zřejmě poškodila i železniční trať. V ohrožení byly také obce Černousy a Višňová, kde voda kulminovala nad ránem.

„Povrchovou vodou a kanalizací bylo na území města zasaženo asi 15 objektů. Tam bylo napytlováno, protože jsme se připravovali už předevčírem. Pak jsme řešili nějaké zlomené stromy na komunikaci,“ popsal starosta Frýdlantu.

Silné bouřky v Česku lámaly stromy a zastavily provoz na několika tratích

Číst článek

Ve Frýdlantu pátrali po muži, který skočil do rozbouřené Smědé. Záchranáři kvůli tomu povolali i vrtulník s termovizí. Muž přežil a je v péči lékařů. „Za pět minut půl druhé v noci přišlo hlášení, že na mostě přes Smědou na Komenského nábřeží se nachází asi třicetiletý muž a že chce skočit do vody. Než stačili zasáhnout záchranáři, tak skočil do vody. Byl nalezen po zhruba 45 minutách pod jezem, kde ho vytáhl zpětný proud do suchého náhonu a tím vylezl,“ popsal starosta.

V celém Libereckém kraji vyjeli hasiči po večerních bouřkách k téměř 70 událostem. Většinou odstraňovali popadané stromy, které na deseti místech kraje zatarasily silnice. Nejčastěji hasiči zasahovali na Turnovsku, například v obcích Hrubá Skála, Svijany nebo v Příšovicích.

Bouřka s přívalovým deštěm se vpodvečer přehnala také Hradcem Králové. Snímek je z Mrštíkovy ulice | Foto: ČTK

Práci měli i s čerpáním vody ze sklepů. Z panelového domu v Turnově museli odčerpat jeden metr vody. Na Jablonecku voda zase u jednoho panelového domu naplnila prostor střechy. Ta pak protekla do chodby a výtahové šachty. Hasiči odčerpávali vodu také na šesti místech v Liberci.

Meteorologové kvůli bouřkám a vydatnému dešti prodloužili výstrahu před záplavami s extrémním stupněm nebezpečí v Libereckém kraji do třetí hodiny ranní. Déšť ale ustává a hladina Smědé postupně klesá - od půlnoci asi o 40 centimetrů. Kulminace tak čekají ještě obce na dolním toku říčky.

Výstraha před povodněmi platila do hodiny po půlnoci také v Královéhradeckém kraji. Krátce poté tam hlásila první stupeň povodňové aktivity už jen Metuje v obci Krčín.

Výstraha před extrémními bouřkami platila do 6 hodin ráno pro jihovýchodní část Středočeského kraje, Pardubický, Královéhradecký a Jihočeský kraj a Vysočinu. V ostatních krajích se podle meteorologů vyskytnou slabší bouřky.

Eva Malá, Simona Bartošová, Veronika Neprašová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme