Na Hané se pomalu rozbíhají žně. Sklízí se ozimý ječmen

Žně v České republice vstoupily do druhého týdne, i když hlavní nápor teprve přijde. Na Hané sklízeli zatím ozimý ječmen. Rostliny na polích jsou na mnoha místech poškozeny buď povodněmi, nebo vydatnými dešti. Na velké výnosy to proto zatím nevypadá.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Žně - kombajny | Foto: Comstock Images

Nespokojen se sklizní je zatím agronom farmy Nový Dvůr v Olomouci Lubomír Pospíšil. „Koncem dubna, ještě tak do půli května bych se byl skoro hádal, že ječmeny vypadají na šest až sedm tun. Na podzim dobře založené porosty, dobrý zdravotní a výživný stav. Vlivem vody ale dochází k výnosům kolem třech tun,“ řekl Pospíšil.

Přehrát

00:00 / 00:00

Na žních na Hané natáčel Tomáš Minarčík.

Žně doprovází kromě sucha i vedro. To ale vůbec nevadí řidiči kombajnu Jaroslavu Baranovi. „V kombajnu je dobře, venku je to horší,“ směje se. Zemědělci teď pracují doslova od rána do večera. A na odpočinek si ještě počkají.

„Až po žních, no,“ odhaduje zvesela Baran. Společně s Vladislavem Vančurou si tak může agronom Lubomír Pospíšil povzdechnout, že ‚tento způsob léta se mu zdá poněkud nešťastným‘.

„Stojíme u řepky, která bude ke sklizni tak v sobotu, v neděli tohoto týdne. Uvidíme. Je to řepka těžce poškozená květnovými dešti. Na druhé straně je cukrová řepa, která je ovšem zase těžce poškozená červencovým suchem,“ dodal Pospíšil.

Tomáš Minarčík Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme