Na Havlíčkobrodsku se zřítil most. Zavalil několik lidí, minimálně jeden muž zemřel

Ve Vilémově na Havlíčkobrodsku spadl krátce před 15. hodinou silniční most a zavalil několik lidí. Hasiči potvrdili, že jeden muž zemřel. Mrtví mohou být nejspíš i další tři lidi, kteří zůstávají zavalení. Na místě zasahují desítky hasičů, policisté i záchranáři. S vyprošťováním zavalených pomáhají policejní kynologové z Prahy a speciální vyhledávací jednotka USAR. Neštěstí se stalo na silnici II/345, která je pro dopravu uzavřená.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vilémov - na pomoc při hledání zavalených po pádu mostu přijel speciální bagr z Hlučína | Foto: Hana Mikulincová

Podle policejní mluvčí Dany Čírtkové zavalil most dělníky, kteří ho opravovali. Tři zřejmě byli Češi a tři Slováci.

„Na mostě z jeho obou stran pracovalo 6 dělníků, po třech na jedné a po třech na druhé straně,“ řekla Čírtková.

Jednoho muže s lehčími zraněními, kterého zasáhl odlétající kus betonu nebo kamene, přepravil vrtulník do nemocnice.

Ošetřený muž se v doprovodu policie vrátil na místo, aby mohl záchranářům ukázat, kde můžou být další zavalení.

OBRAZEM: Zřícený most ve Vilémově na Havlíčkobrodsku

Číst článek

Záchranářům se také po čtyřech hodinách podařilo vyprostit muže, který měl zavalené dolní končetiny, ale byl při vědomí a se zdravotníky komunikoval. S vážnými zraněními byl letecky transportován na traumacentrum do Hradce Králové.

Jednoho z dělníků záchranáři vyprostili ze sutin mostu už mrtvého. Tři další zavalení jsou podle mluvčí pražských hasičů asi také mrtví.

Na vyprošťování zavalených se stále intenzivně pracuje, a to i pomocí termokamer, štěrbinových kamer a dalšího potřebného vybavení.

Zřícený most ve Vilémově na Havlíčkobrodsku | Foto: Hana Mikulincová

Pohřešované dělníky hasiči nejdříve kvůli nestabilnímu podloží vyprošťovali ručně a bez použití těžké techniky, která se do kráteru - zříceného do potoka - nemohla dostat. Kolem 21. hodiny už ale trosky mostu začali rozbíjet sbíječkami a rozebíral ho bagr.

Hasičům pomáhá také speciální stroj s rukou, která štípe beton. Na místě je i tým psychologů, který podporuje kolegy zavalených mužů. Vyprošťování dělníků potrvá do rána, noční práce osvětlují speciální balony.

Proč se most zřítil, není jasné

Silnici II/345 spravuje kraj, a tudíž nespadá pod Ředitelství silnic a dálnic, které kontroluje a spravuje dálnice, rychlostní silnice a silnice I. třídy.

„Situaci nicméně velmi pečlivě sledujeme a jsme připraveni na místo okamžitě vyslat naše experty na mosty a eventuálně i techniku, pokud by byla potřeba,“ ujistil Jan Rýdl z Ředitelství silnic a dálnic.

Zřícený most ve Vilémově na Havlíčkobrodsku | Foto: Hana Mikulincová

Příčina pádu mostu zatím není známa. „Zlomil se v půlce a spadl dolů,“ přiblížil starosta Vilémova Jiří Lebeda. Podle náměstka hejtmana kraje Vysočina Libora Joukla ale chyba nejspíš není na straně stavebního dozoru.

„Myslím si, že dohledem tohle rozhodně nemohlo být. Jednak zde máme pro nás vysoutěžený technický dozor investora, kde toto nedělá kraj, ale máme zde na to vysoutěženou společnost. Jsou zde stavební dozory, je zde koordinátor bezpečnosti práce a v pondělí, tak jak zde všechno bylo, zde nebyly žádné indicie k tomu, že by k čemukoli mělo dojít,“ dodává Libor Joukl.

Policisté vyslýchají svědky neštěstí, obyvatele obce a kolegy dělníků a zjišťují stav mostu před zřícením. Podle zástupce kraje Vysočina nebyl v havarijním stavu.

Na místě je podle policie soudní znalec a míří tam také statik. Kriminalisté prověřují, zda nebyl spáchán trestný čin obecného ohrožení z nedbalosti. Téměř vyloučili úmyslné zavinění.

'Známá firma' ze Studénky

Opravu mostu měly na starosti firmy M-Silnice a Strabag. Podle M-Silnice byla subdodavatelem stavební společnost Bögl a Krýsl. M-Silnice i Bögl a Krýsl poslaly na místo své pracovníky.

Společnost Bögl a Krýsl už dříve figurovala v případech zřícených mostů ve Studénce a na východě Slovenska. Při těchto tragédiích dohromady zahynulo 12 lidí.

Zřícený most ve Vilémově na Havlíčkobrodsku | Foto: Hana Mikulincová

Mluvčí firmy Kateřina Plechatá potvrdila, že její zaměstnanci se účastnili na přípravných pracích pod mostem. Práce na samotné opravě mostu, to znamená i odtěžení zásypu mostu, firma podle mluvčí ale neprováděla.

Oprava mostu byla součástí velké krajské investice do modernizace silnice mezi Chotěboří a Golčovým Jeníkovem, která bude stát kolem 160 milionů korun. Práce začaly v létě.

Květa Moravcová, Jakub Šídlo, Hana Mikulincová, Simona Bartošová, Eliška Malínská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme