Na horách se lyžuje stále rychleji a bezohledněji. Na bezpečnost lidí dohlížejí skipatroly

Na českých sjezdovkách se každým rokem zraní víc lyžařů. Lyžuje se stále rychleji, ale také bezohledněji. V některých zimních střediscích proto fungují takzvané skipatroly. Ty často zaměstnávají sami vlekaři, i když by měly zajistit hlavně bezpečnost na svazích. Ve Špindlerově Mlýně například úspěšně fungují několik let.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

lyžaři | Foto: Martin Dorazín | Zdroj: Český rozhlas

„Skipatroly jsou mnohdy první, které nás informují o nějakém úrazu na sjezdovce. V mnohých případech nám jsou nápomocny,“ říká ústřední náčelník Horské služby ČR Jiří Brožek.

Skipatroly mají na svazích za úkol hlavně dohlížet na bezpečnost lyžařů. To vítají také lyžařští instruktoři. Podle jednoho z nich, Romana Kubáta, je jejich práce i kvůli počtu lyžařů na českých sjezdovkách hodně důležitá:

Přehrát

00:00 / 00:00

O skipatrolách natáčel redaktor Ondřej Vaňura

„Už jen to, že objíždějí svahy a kontrolují je, jestli jsou dobře označené a není někde odtátý sníh. Pozorují ostatní účastníky lyžařského provozu, jestli nejsou agresivní a podobně. Skipatroly určitě k něčemu jsou.“

Skipatroly nemají žádnou oporu v zákoně. Řešení prohřešků lyžařů přímo na svazích je tedy hlavně o domluvě. Potvrzuje to i Zdeněk Spilka ze Skiareálu ve Špindlerově Mlýně:

“Tady skipatrol funguje už asi desátou sezónu. Samozřejmě se to stále vyvíjí, ale ten skipatrol má v podstatě jen omezené možnosti, nemá právní podporu. Funguje to tak, že vychovává lyžaře a doporučuje jim, jak se mají chovat.“

V Krušných horách skipatroly nebudou. Spolupráce s horskou službou a policií prý stačí

Číst článek

Skipatrolem může být člověk, který umí dobře lyžovat a znát lokalitu tak dobře, že se v ní dokáže pohybovat za každého počasí.

„Aby dokázal vyhodnotit některé bezpečnostní prvky, které instalujeme na sjezdovky v průběhu zimy. Dává do pořádku značení nebo informuje lyžaře o všech problémech, které se mohou vyskytnout,“ dodává Spilka.

Na svahy se skipatroly vydají ve chvíli, kdy se rozjedou lanovky. A to by mohlo být, pokud bude přát počasí, už za pár týdnů.

V Jeseníkách vznikají první skipatroly, na sjezdovkách mají dohlížet na bezpečnost

Číst článek

Ondřej Vaňura Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme