Na horách volejte 1210, aby horská služba nedorazila deset minut po dvanácté

Už měsíc můžete v případě potřeby volat nové tísňové číslo horské služby 1210. To by mělo zrychlit případný zásah záchranářů v horských střediscích. Jeho znalost tak může být v krizové situaci velkou výhodou.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Horská služba (obec. obr.) | Foto: Horská služba ČR, Michal Bulička

Do povědomí turistů se nové číslo 1210 ale zatím ještě nedostalo. Přitom za minulou sezonu se na českých horách stalo více než sedm tisíc úrazů. Volat přímou centrální linku horské služby se navíc podle náčelníka Jiřího Brožka vyplatí. Zrychlí to totiž případný zásah záchranářů.

„Je to určitě minimálně o to jedno místo kratší. Pokud totiž dispečer z té 112 vyhodnotí, že je to otázka na horskou službu, neudělá nic jiného, než zase zavolá právě na naše dispečerské místo. Takže tady ušetříme ten jeden telefonát," vysvětluje Brožek.

Přehrát

00:00 / 00:00

Ve Špindlerově Mlýně natáčel Václav Plecháček

Počítat ale musíte s tím, že tohle číslo není na rozdíl od "sto dvanáctky" nebo "sto padesát osmičky" zdarma. Třímístná čísla je totiž možné udělat pouze na základě zákona.

„Na zapamatování může být mnoho mnemotechnických pomůcek. My když jsme vybírali z možných čísel, která byla, tak jsme si řekli: ‚Dvanáct deset, tak to je, jako abychom nepřijeli deset minut po dvanácté. Takže zavolejte 1210,‘" přidává Jiří Brožek návod, jak si nové číslo co nejsnadněji zapamatovat.

V českých horách je navíc vhodnější volat číslo s mezinárodní předvolbou, tedy +420. Velkou část horských oblastí totiž už pokrývají operátoři z ciziny.

„S třímístným číslem, i když tam dáte mezinárodní předvolbu a chytne vás tady na horách už zahraniční signál, se do Čech nedovoláte. Se čtyřmístným číslem se člověk vždy dovolá na dispečera na české straně," uzavírá Brožek.

Pokud se tedy chystáte do hor, nezapomeňte si zadat nové číslo horské služby a to tedy i s předvolbou: +420 1210.

Václav Plecháček Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme