Na horách začal nejvytíženější týden sezóny. Počasí ale lyžařům moc nepřeje

Vánočními svátky odstartovala v Jeseníkách naplno lyžařská sezóna. V provozu je většina skiareálů. Právě vánoční a silvestrovské pobyty bývají pro tamní podnikatele nejvytíženějším obdobím v roce, jenže letos je realita trochu jiná.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Lyžaři na Medvědíně v Krkonoších | Foto: Jan Rosenauer

Návštěvnost lyžařů zatím v Jeseníkách není tak velká, jakou očekávali. Na vině jsou jednak sněhové podmínky a také aktuální počasí. Navíc, pobyt na horách je pro lyžaře tento rok zase o něco nákladnější – řada areálů totiž podražila.

Přehrát

00:00 / 00:00

Sněhové podmínky v Jeseníkách přiblížila reportérka Andrea Švubová a na Šumavě Pavlína Fendeková

Ve volném terénu je od 20 do 50 centimetrů sněhu, podobná čísla uvádějí i provozovatelé zimních středisek. Jen Ovčárna, nejvýše položený skiareál, hlásí 80 centimetrů. Na většině sjezdovek leží přírodní sníh kombinovaný s technickým. Protože se ale v posledních dnech výrazně oteplilo, je mokrý, tudíž i těžký a pomalu ho ubývá.

Pro běžkaře se v Jeseníkách strojově upravuje asi 100 kilometrů dlouhá síť tras, zejména ve vyšších partiích. Rolby pravidelně projíždí hlavní magistrálu mezi Ovčárnou a Červenohorským sedlem, okolí Skřítku, Karlova anebo Paprsku. V nižších polohách musí běžkaři počítat s tím, že místy ještě narazí na holou zem anebo kameny.

ČTĚTE TAKÉ: Penziony v Krkonoších mají stále volná místa na silvestrovskou noc

V nejvyšším moravském pohoří platí druhý stupeň lavinového nebezpečí, tedy nebezpečí mírné. Přesto by jej lidé neměli podceňovat. Sníh, který napadl, totiž ještě nestihl dostatečně přimrznout k zemi a při zatížení se může nestabilní vrstva uvolnit. Riziko pádu lavin hrozí u všech prudších svahů se sklonem větším než 45 stupňů.

Níže položené šumavské areály čekají na sníh

Už více než dva týdny mohou lyžaři jezdit po šumavských sjezdovkách. Na Železnorudsku je aktuálně v provozu 8 skiareálů. Naopak mimo provoz je stále zimní středisko v níže položených Kašperských Horách. Loni se tam přitom v tuto dobu už skoro měsíc lyžovalo.

V provozu jsou ale i některá menší střediska, například v Kubově huti, na Kvildě nebo v Nových Hutích na Šumavě. Kvůli nekvalitnímu, mokrému sněhu se někde lyžuje za dětské či snížené jízdné.

Co se týče největších jihočeských středisek, Lipna a Zadova, větší návštěvnost hlásí Lipno. Za tu ale mohou vděčit především turistům z Nizozemí. Počasí je však na Lipně horší, na návštěvníky čekala i mlha, zatímco na Zadově místy svítilo sluníčko. Na obou místech je možnost i večerního lyžování.

V Krušných horách se lyžuje v mlze

Tisíce lyžařů dnes zaplavily svahy Krušných hor. V provozu je tam většina areálů zimních sportů. Zájem o lyžování je obrovský i přesto, že počasí návštěvníkům hor příliš nepřeje a sněhová pokrývka je nekvalitní.

Výška sněhové pokrývky se v Krušných horách pohybuje od 20 do 50 centimetrů. Většina ski areálů je ale v provozu díky technickém sněhu.

Sníh přírodní je kvůli teplotám nad nulou měkký. Z inverzní mlhy navíc vystupují pouze nejvyšší hřebeny hor kolem Klínovce a Božího Daru. Kromě sjezdových tratí jsou upraveny i desítky kilometru běžeckých stop. Do zimních středisek také začíná přijíždět stále více lidí na silvestrovské pobyty.

Zdeněk Trnka, Pavlína Fendeková, Andrea Švubová, mta Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme