Na hradě Krakovec bude odhalena unikátní socha Jana Husa

Hrad Krakovec na Rakovnicku bude mít novou turistickou atrakci - unikátní sochu Jana Husa, která bude odhalena dnes ve 13 hodin. Socha se má více přibližovat Husově reálné podobě. Narozdíl od dosavadních zobrazení je náboženský myslitel zobrazen jako obtloustlý muž bez vousů. K odhalení sochy jsou připraveny doprovodné akce pro děti i dospělé.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Rameno jeřábu vyneslo do těžko přístupného svahu sedící sochu Mistra Jana Husa v nadživotní velikosti. | Zdroj: ČTK

Socha má nalákat na hrad větší počet návštěvníků. „My jsme tím chtěli podpořit jak tuto osobnost, protože si myslíme, že ji málo oceňujeme a málo se o ní hovoří, obzvláště v dnešní době je to důležité a ani nezastírám, že chceme podpořit turistický ruch v této oblasti, chceme přivést větší počet turistů do tohoto regionu,“ říká náměstek hejtmana Středočeského kraje Marcel Chládek (ČSSD).

Přehrát

00:00 / 00:00

Krakovec.mp3

Socha vzbudila kritiku kvůli tomu, že stála dva miliony korun a přitom na opravu samotného hradu chybějí peníze. Kastelán Krakovce Jiří Sobek Radiožurnálu řekl, že správce této kulturní památky Národní památkový ústav už finance vyčlenil a v brzké době padající zeď nechá opravit:

„Je to všechno zúřadované, schválené a s opravami začínáme po slavnostech Jana Husa. Socha je jakýmsi symbolem, ale to nejdůležitější je to, co tu zanechal. Už jen to, že ten svůj zápas dotáhl do konce, že neustoupil, i když věděl, že zemře. To je to stěžejní.“

Není náhodou, že socha Jana Husa na hradě bude. Mistr Jan Hus pobýval na Krakovci od července roku 1414 do 11. října, kdy odjel do Kostnice.

„Zřejmě to byla jedna z posledních světlejších etap v jeho životě, protože tady byl dobrovolně a měl zřejmě čas připravit se na to, co mělo následovat,“ dodává Sobek.

Právě k cestě na kostnický koncil se váže program Husovy pouti, která začala včera a bude trvat až do neděle. Poutníci vyrazili z Krakovce na šestidenní putování s koňmi a povozem. Jdou přibližnou cestou, kudy se Hus ubíral směrem do Kostnice. Po cestě jsou připraveny různé semináře a besedy.

„Co se týká Krakovce, včera jsme měli bohoslužbu a koncert k připomínce Mistra Jana Husa, dneska bude přednáška a večer koncert Štěpána Raka a Alfréda Strejčka,“ říká kastelán Jiří Sobek.

Ľubomír Smatana, Tereza Schejbalová, Michaela Vydrová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme