Na hradě Svojanov sezona ještě nekončí, zajímavé akce nabízí až do poloviny prosince

Sezona hradů a zámku pomalu končí. Naplatí to ale pro hrad Svojanov, jednu z nejnavštěvovanějších památek v Pardubickém kraji. Ten ještě několik týdnů zůstane otevřený pro návštěvníky. Budou se moci hradem nejen procházet, ale dokonce v něm i shlédnout divadelní představení nebo v prosinci nasát adventní atmosféru.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

hrad Svojanov | Foto: Zdeněk Pražák, licence Creative Commons 2.5 Generic

„Připravujeme zejména na 18. října v sobotu noční prohlídky hradu s oživeným programem, kde návštěvníci mohou poznat životní příběh posledních soukromých majitelů, manželů Hášových,“ přibližuje kastelán Miloš Dempír.

Hrad, který bude otevřený až do poloviny prosince, podle něj připravuje i další akce. „Připravujeme adventní prohlídky hradu s tradiční vánoční výzdobou, jakou používali majitelé hradu v 19. století. Návštěvníci samozřejmě budou moci ochutnat i spoustu vánočních specialit v hradní restauraci,“ popisuje kastelán.

Přehrát

00:00 / 00:00

Hrad Svojanov až do prosince nabízí zajímavé akce. Kastelán svojanovského hradu Miloš Dempír to prozradil redaktorce Věře Pavlasové

Návštěvnost hradu je podle něj v zimních měsících výrazně nižší a proto tyto měsíce doporučuje zejména opravdovým milovníkům památek.

„Protože si hrad mohou opravdu v klidu prohlédnout. Průvodci mají mnohem více prostoru a času se jim věnovat a zodpovědět na různé dotazy,“ shrnuje.

Loni si za celý rok prohlédlo hrad Svojanov 42 tisíc návštěvníků, letos už památku navštívilo 46 tisíc lidí. „Do konce roku očekáváme a trochu i doufáme, že by hrad mohl zlomit úplný rekord v jeho historii, a to bylo 50 tisíc návštěvníků,“ naznačuje.

Na podzim na hradě budou ale probíhat i stavební práce. „V současné době se dokončuje obnova budovy na předhradí, která byla součástí bývalého poplužního dvora a těšíme se na přivezení další sochy z mariánského sloupu v Poličce, která bude na hradě restaurována. A připravujeme ještě další akce,“ dodává kastelán hradu Svojanov.

Interiér hradu Svojanov | Foto: Jakub Klimeš

Věra Pavlasová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme