Na hřbitově v Děčíně se zpívala státní hymna, lidé si připomínali výročí konce války

Před 68 lety skončil nejtragičtější válečný konflikt v dějinách lidstva a také období nesvobody českého národa. Lidé si dnes tuto událost připomínají na mnoha místech, mimo jiné i v Děčíně. Pietní shromáždění u hřbitova ve Folknářích začalo státní hymnou a zavítalo na něj zhruba 60 lidí.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Slavnostní pietní akt v děčínských Folknářích připomněl výročí konce války

Slavnostní pietní akt v děčínských Folknářích připomněl výročí konce války | Foto: decin.cz

Karel Daněk z Vojenského sdružení rehabilitovaných vítá, že si tuto významnou událost přišlo připomenout mnoho lidí.

„Jsem rád, že se to začíná trochu obnovovat, protože jeden čas se tyto věci dost přehlížely a byly mimo střed zájmu většího množství veřejnosti,“ říká.

Podle náměstka děčínského primátora Pavla Sinka z ČSSD je nutné, aby lidé na historii českého národa i na tento významný válečný konflikt nezapomněli.

Přehrát

00:00 / 00:00

Pietnímu shromáždění v Děčíně přihlížel s mikrofonem reportér Jan Bachorík

„My bychom samozřejmě byli rádi, kdyby dnešní účast byla větší, ale jak zaznělo, musíme působit na lidi, aby si pamatovali, co se stalo, aby se to neopakovalo,“ zdůraznil Sinko.

Podobný názor má i děčínský zastupitel Vladislav Raška z ODS. „Střední generace má spíš podle mého názoru takový pocit, že se jedná o volný den, a využívá ho jiným způsobem, než je chození na místa, jako jsou Folknáře a další.“

Řada lidí chápe výročí jen jako den volna

Obyvatelé Děčína při otázce, co pro ně znamená výročí ukončení druhé světové války, odpovídali různě.

„Prožívám ho jako každý den. Já jsem tu dobu nezažil,“ necítí potřebu připomínat si události roku 1945 místní mladík. Podobně to vidí i mladá žena. „Nijak výrazně to neprožívám. Já žiju budoucností, takže si nepřipomínám minulost.“

„Druhá světová válka byla o ničem, pak to bylo o ničem a dneska je to zase o ničem,“ míní další z oslovených.

Podle Karla Daňka z Vojenského sdružení rehabilitovaných to ale není dobře. Podle něj si musíme minulost i lidi, kteří za republiku položili život, stále připomínat.

„Myslím si, že to je nutné, abychom na naše předky, kteří vybojovali svobodu, kteří kvůli tomu hodně trpěli, vždycky vzpomenuli,“ uzavírá Karel Daněk.

Jan Bachorík Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme