Na hřbitově v Hlučíně byli pohřbeni vojáci, kteří zahynuli na konci druhé světové války

Na hřbitově v Hlučíně na Opavsku přibyly další náhrobky se jmény obětí druhé světové války. Jsou to hlavně ostatky vojáků Rudé armády, které postupně objevují archeologové. Složité pátrání po sestřelených letcích trvá už řadu let a neskončí zřejmě nikdy, protože v této části Slezska jsou pole a lesy doslova poseté stopami po krutých bojích v posledních válečných měsících.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Modlíkov. Válečný pomník

Modlíkov. Válečný pomník | Foto: Hana Mikulincová | Zdroj: Český rozhlas

„Tady je hrob velitele posádky letadla, podplukovníka Kačaleje, který zahynul v březnu roku 1945,“ ukazuje Petr Bartošík z muzea v Suchdole nad Odrou, který patří mezi neúnavné hledače sestřelených letadel.

Hledání podle něj není jednoduché. „Jsou to především výpovědi očitých svědků, potom archivní dokumenty, které mluví o ztrátě letadla v určitém prostoru, například ve Slezsku. Takže dohledání toho místa je časově i jinak složité,“ vysvětluje.

Přehrát

00:00 / 00:00

Na hřbitově v Hlučíně na Opavsku přibyly další náhrobky se jmény obětí druhé světové války. Natáčel tam redaktor Martin Knitl

Jana Horáková ze Slezského zemského muzea si netroufá odhadnout, jak dlouho si půda nejen na Opavsku ještě udrží všechna válečná tajemství. Kromě prakticky každodenních nálezů staré munice jsou to právě ostatky obětí.

„Tady proti sobě bojovalo téměř půl milionů vojáků a těch ostatků v zemi je ještě opravdu hodně. Řekla bych, že to jsou stovky až tisíce a je naší povinností tyto lidi, kteří položili život za svobodu této země pohřbít,“ zdůrazňuje.

„Jak říkáme v Rusku, válka pokračuje, pokud není pohřben poslední voják,“ říká ruský generální konzul z Brna Andrej Šaraškin, který oceňuje neúnavnou práci hledačů ostatků. Doplňuje, že v Rusku je mnoho potomků padlých vojáků, kteří dodnes hledají poslední stopy po svých předcích.

Je mezi nimi i Evgenij, který přijel do Hlučína až z Moskvy. Jak říká, jeho rodina desítky let pátrala po jakémkoliv důkazu, až ji našla - jméno na kameni mezi ostatními.

Další ostatky celkem pěti hlavně pilotů sestřelených bombardérů mají už své místo na hlučínském pohřebišti. Po dlouhých 69 letech. Hledači z muzea v Suchdole nad Odrou takto uzavřeli už desítky válečných příběhů.

Martin Knitl Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme