Na hřebenech Krkonoš stále zůstává několik centimetrů sněhu

Až na několik desítek centimetrů navátého sněhu mohou narazit turisté na hřebenových cestách v Krkonoších. Počasí posledních dní totiž přineslo do nejvyšších českých hor první pořádný příděl sněhu. Kdo se chystá na hřebeny, měl by se zimním počasím podle horské služby už rozhodně počítat.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Krkonoše | Foto: Jan Rosenauer

V jednu chvíli slunečno a teploty lehce nad nulou, za pár minut husté sněžení a silný vítr. S takovými zvraty počasí musejí turisté na horách v těchto dnech počítat.

„Musejí mít daleko lepší obuv, než v létě, fouká vítr, více oblečení. Je potřeba počítat s tím, že někde může být sněhu víc, na určitých místech to může být až půl metru,“ upozorňuje Pavel Jirsa z Krkonošské horské služby.

Přehrát

00:00 / 00:00

Pavel Jirsa z horské služby upozorňuje na rizika pobytu na horách.mp3

Dříve existovaly na horských boudách knihy, do kterých lidé zapisovali své odchody na túry. Dnes už taková praxe není. Přesto doporučuje horská služba nahlásit odchod alespoň na recepci.

„Pokud někdo přijede z nížin, tak by o tom měl uvědomit někoho příbuzného, aby případně ho mohl někdo hledat,“ dodává Jirsa.

Podle záchranářů je také důležité sledovat počasí a počítat s dobou nutnou k návratu.

Martin Pařízek, Aneta Vojtěchová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme