Na inauguraci papeže se vypravily i dvě stovky poutníků z Vysočiny

Řím dnes zaplní statisíce lidí, mezi nimi i věřící z Vysočiny. Jde o sto padesát studentů a pedagogů ze dvou středních škol ve Žďáru nad Sázavou - biskupského gymnázia a střední školy gastronomické Adolpha Kolpinga. Poutníci do Vatikánu nasedli ve dvě hodiny ráno do tří autobusů, které zamířily na letiště do Brna.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Poutníci ve Žďáře nad Sázavou nasedají do autobusu a vyrážejí na letiště | Foto: Hana Mikulincová | Zdroj: Český rozhlas

Vestibul biskupského gymnázia se krátce po půl druhé ranní začíná postupně naplňovat zívajícími, ale výborně naladěnými věřícími. Sdělují si mezi sebou, kolik toho dneska naspali.

„Do postele jsem se dostala od půl jedenácté. Budíka jsem si dala ve tři čtvrtě na jednu. Vstávalo se mi dobře, protože mě ještě čekala povinnost vyházet sníh,“ říká profesorka Milada Paclíková a dodává: „Je to důležitá chvíle pro celý svět.“

Přehrát

00:00 / 00:00

Na odjezd poutníků ze Žďáru nad Sázavou se přišla podívat reportérka Hana Mikulincová

„Být v blízkosti takového velkého člověka, to je úžasné a myslím si, že všichni to budeme brát jako fantastický zážitek,“ přitakává její kolegyně Iva Burešová.

Ve tři čtvrtě na dvě do budovy vstupuje ředitel biskupského gymnázia a zároveň vedoucí výpravy Jiří Cočev. Jak se mu podařilo akci zorganizovat a vypravit tři autobusy?

„Je to vždycky záležitost velkého lidského nadšení a samozřejmě i Božího požehnání. Start celé záležitosti nastal v pátek odpoledne, kdy pan kardinál Duka zavolal panu generálnímu sekretáři Liboru Havlíkovi. A ten to všechno začal organizovat. V sobotu jsme se sešli s otázkou, jestli naplníme letadlo. Sešly se nám e-maily přesně na ten počet do letadla,“ popisuje.

Ani spát proto dneska nešla třeba studentka Terezie. A vůbec jí to nevadí. „Musela jsem nachystat všechny věci za mladší ségru. Nejsem zvyklá chodit spát tak brzo, tak to dospím v letadle nebo v autobuse,“ říká, zatímco už zaznívají pokyny k nástupu do autobusů.

Z Brna poletí do Vatikánu kolem dvou stovek poutníků. Na palubě letadla budou také dary, které papežovi předá pražský arcibiskup kardinál Dominik Duka.

Hana Mikulincová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme