Na Jablonecku chtějí do stoletého výročí protržené přehrady u Desné upravit okolí

Brzy to bude sto let, co se v Jizerských horách protrhla přehrada na Bílé Desné. Zaplavila tehdy okolní domky, při neštěstí zahynulo 62 lidí. Jako vzpomínku na ně a také na počest významné technické památky se teď z místa někdejší katastrofy má stát turistická atrakce. Bude unikátní nejen v rámci Česka, ale i celé Evropy.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Přehrada Desná - ústí přepadového kanálu protržené přehrady. Autor fotografie: Pavel.satrapa | Foto: Creative Commons licence 2.5 Generic (CC BY-SA 2.5)

Kolem zbytků přehrady už začali lesníci kácet stromy. Z náletového lesa se má zase stát palouk, ze kterého bude na přehradu kousek dál v údolí vidět. Přehrada se má stát turistickou atrakcí. Už dnes k ní chodí výletníci, ale není jich tolik. Ti, co přišli dnes, obdivují zbytky přehrady z dřevěné vyhlídky na kopečku.

Přehrát

00:00 / 00:00

O plánech s přehradou u Desné natáčela redaktorka Šárka Škapiková

„Vždyť je té vody maličko,“ říká chlapec. „Tady byla přehrada a spousta vody tady pod námi,“ odpovídá mu otec. S dětmi se k Bílé Desné vydala na výlet i paní Olga.

„Je to tady nádherné. Pstruzi, ty mě úplně dostali. Ale co se týče té protržené přehrady, to musel být šrumec. Musel to být velký masakr, když se ta voda valila. Myslím si, že oprava je skvělý nápad. Proč neustále stavět další a další supermarkety, když se můžeme věnovat něčemu jako jsou památky a naší historii. Je to skvělá věc.“

Do stoletého výročí protržení přehrady, tedy do roku 2016, se tu bude muset udělat kus práce.

„Chceme zbavit těleso hráze náletů, chceme vybudovat nějaké povalové chodníčky, aby se hráz dál nesdírala. Osadili bychom tu nějaké informační tabule, které by byly ve čtyřech jazycích,“ plánuje starosta Albrechtic v Jizerských horách Jaroslav Zeman z ODS.

„Bavíme se také o mostu, který je nahrazený dvěma kládami. Při každé větší vodě je most o tři sta metrů níže. Voda to smete, takže by tam měla vzniknout lávka pro turisty,“ pokračuje Zeman.

Nebude chybět chata s občerstvením

A výletníci se mohou těšit také na chatu s občerstvením. „Kdysi tam stávala Kremerova bouda, chceme očistit ty základy, které tam zůstaly, včetně sklepa, a pak tam udělat takovou útulnu, jak říkají Slováci, jako je třeba Na hřebínku nebo Na knajpě, aby to třeba fungovalo v těch největších sezónách a když je mezisezóna, aby se lidé měli kde schovat,“ prozrazuje starosta.

Pamětníci se nemusejí bát, že se úpravami stávající vzhled bývalé přehrady nějak poškodí. Charakter místa zůstane i po úpravách stejný.

„Nebude se nějak zásadně opravovat, pouze některé části budou uvedené do stavu, aby se ještě víc nezhoršoval,“ slibuje Ludvík Řičář z Lesů České republiky.

Šárka Škapiková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme