Na Jablunkovsku bojují proti polským kamionům. Namontují kamery a závory

V česko-polském pohraničí na Jablunkovsku panuje čím dál větší napětí kvůli těžké nákladní dopravě. Lidé z vesnice Bukovec si stěžují, že si kamiony z Polska zkracují cestu přes chráněná území, jezdí po úzkých a rozbitých silnicích a řidiči ignorují dopravní značky. Dnes tam starostové a policisté hledali místa, na která co nejdřív namontují závory.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Kamión na silnici (ilustrační foto) | Foto: Ondřej Jánoška

„Byl jsem svědkem toho, kdy chtěli vytlačit osobní auto mimo silnici, aby mohli projet,“ říká Miroslav Haratyk z Bukovce. Chce před chráněným územím buď závoru, nebo aspoň kamery.

Kamiony jezdí i po turistické trase k Trojmezí, společnému místu České republiky, Polska a Slovenska. Cesta je kratší a dřevařské společnosti, které sídlí hned za hranicemi, ušetří na jedné jízdě až 20 tisíc korun.

Přehrát

00:00 / 00:00

Na problém nákladní dopravy na Jablunkovsku se zaměřil Martin Knitl

„Majitel společnosti ušetří na mzdových nákladech, protože místo aby tu trasu udělal jednou za den, tak ji udělá třikrát čtyřikrát. Plus mýto, nafta, mzda, když si to sečtete, ono se to vyplatí risknout,“ komentuje bukovecká starostka Monika Czapczorová z ČSSD.

Starostka slibuje, že udělá vše pro to, aby tomu zabránila. Náměstek moravskoslezského hejtmana Daniel Havlík z ČSSD navíc tvrdí, že kraj závory zaplatí.

„Víme, že značky dnes nepomohou. Můžeme jich dát, kolik chceme, ale kamioňáci dají dvoutisícovou pokutu a odjedou si, protože vědí, že jejich zisk je daleko větší,“ připouští Havlík.

Není to jenom problém Bukovce a Jablunkovska. Starostka Czapczorová chce v boji proti černým zkratkám kamionů táhnout za jeden provaz i s dalšími pohraničními vesnicemi. Zatím na úrovni závor a webových kamer.

Cesta přes obci Bukovec | Foto: Český rozhlas

Martin Knitl, Iva Menšíková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme