Na jihu Čech ubude přes 7 % regionálních vlakových spojů

Od 13. prosince vstoupí v platnost nové vlakové jízdní řády. Zhruba 570 osobních vlaků vyjede ve všední dny na jihočeské tratě, o víkendech to bude necelá polovina. Ve srovnání s letoškem ubude více než sedm procent regionálních vlakových spojů, které byly velmi málo využívané. Týká se to předavším sobot a nedělí.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

regionova | Foto: Alena Palečková

Jiří Kafka, ředitel Krajského dopravního centra, ke změnám uvedl: "Nový regionální jízdní řád je připraven tak, aby cestujícím plně vyhovoval. V denní době se omezení cest do škol a do zaměstnání nedotkne, o víkendech jsme ale museli hledat nějaký způsob optimalizace dopravy. Nevyužívané spoje se optimalizovaly a redukovaly do pravidelného taktu tak, aby cestující měli o víkendech zajištěnu dopravu do center a za zábavou."

Regionální vlaky si objednává u dopravce Jihočeský kraj. Ten za vynaložené peníze chce, aby doprava fungovala efektivně a nechce dotovat spoje, kterými nikdo nejezdí. Pro příští rok také poprvé krajům na financování regionálních vlaků přispívá stát.

"Z jihočeského rozpočtu by do vlaků mělo téci 331 milionů korun a 176 milionů korun bychom měli dostat od ministerstva financí. Tyto položky by měli umožnit stabilizovat krajskou dopravu na zhruba deset let v současném objemu a dále redukovat jen skutečně nevyužívané spoje, místo nich mohou být nasazeny autobusy nebo mikrobusy. Dopravní obslužnost v regionu tak může být zachována, ale i vylepšena, a to za méně peněz," doplnil první náměstek hejtmana Martin Kuba.

Ivan Mls Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme