Na jihu Moravy ubývá chovatelů prasat, likvidují je nízké výkupní ceny

Ještě v roce 2008 chovali zemědělci na jihu Moravy 340 tisíc prasat, teď už jen polovinu. Nízké výkupní ceny vepřového nejsou podle nich schopny pokrýt ani náklady na výkrm, chovy proto musí buď omezit, nebo úplně zlikvidovat.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Prasnice se selaty

Prasnice se selaty | Foto: Corel GALLERY

Na pultech českých a moravských obchodů se čím dál častěji objevuje maso z dovozu, nejčastěji z Polska. Vepřového se do Česka dováží více než 50 procent.

„Živočišná výroba ustupuje. Dneska není česká produkce schopna pokrýt potřebu českého trhu, důkazem toho je stoupající dovoz vepřového, drůbežího i hovězího masa. Česká republika se stává čím dál závislejší na dovozech,“ vysvětluje Václav Hlaváček z Regionální agrární komory Jihomoravského kraje.

Omezovat chov prasat museli například v Patrii Kobylí na Břeclavsku. Linka, která slouží pro výrobu krmných směsí pro široké okolí, už týdny stojí.

„Produkci vepřového masa jsme snížili zhruba na polovinu a zastavujeme vepře do výkrmu, jenom podle prognózy vývoje cen obilovin, krmných směsí a výkupních cen. To znamená, že se chováme prognosticky, selata nakupujeme a produkujeme jenom podle předpokladu, že na tom neproděláme,“ popisuje situaci ředitel podniku Josef Čačík.

Štěpánka Kadlečková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme