Na Jítravském masopustu zachránil kohouta až dopis z Hradu

Medvěd na řetězu, vyuzená domácí slanina, přicházející jarní vzduch a všeobecné veselí. To jsou typické znaky masopustu, který v sobotu slavili v Jítravě na Liberecku. Tamní masopustní rej je už tradiční a všemi obyvateli doslova milovaný.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Masopust v Benátkách nad Jizerou | Foto: Jana Huzilová

Pětičlenná kapela v převlecích za staročeské hudebníky vyhrává veselé písně, kolem tančí dospělí i děti v maskách. Po roce se s předzvěstí příchodu jara vrátilo do Jítravy na Liberecku masopustní veselí.

Nad vesnicí je zataženo a mírně sněží, lidé se posilňují punčem a také masopustními, tedy masovými specialitami.

Přehrát

00:00 / 00:00

V Jítravě natáčela redaktorka Šárka Škapiková

„Letos to bylo pojaté tak, že byla poprava kohouta. To spočívalo v tom, že všechny problémy, které se tady v té vesnici během roku objevily, se naložily na toho kohouta a ten měl pak popravu. Nejdřív ale zazněla obžaloba,“ popisují jitravští pořadatelé průběh.

Svět naruby, doba sňatků i zabijaček. Tradice masopustu se pomalu vrací

Číst článek

„Za to, žes chodil na dřevo do obecních lesů bez povolení, za to, že jsi na své smetiště pustil kohouty z vedlejší vesnice, kteří odlákali několik slepic z tvého bydla. Za to, že jsi čepýřil se a naparoval se, je ti třeba srazit hřebínek a drzou tvojí hlavu!“ zaznělo při obžalobě.

„No, jenže na poslední chvíli, při stětí, což nikdo z nás nečekal, přišla depeše z Hradu a kohouta osvobodil náš minulý nebo ještě možná současný prezident,“ dodávají se smíchem pořadatelé.

Šárka Škapiková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme