Na jižní Moravě dramaticky roste počet řidičů pod vlivem drog

Počet řidičů přistižených za volantem pod vlivem drog v posledních letech dramaticky roste. Zatímco předloni jen v Brně odhalili policisté celkem 84 takových hříšníků, loni už jich bylo o 200 víc. Na tři opilé řidiče už připadá jeden pod vlivem pervitinu nebo marihuany. A ti samozřejmě představují velké riziko pro ostatní účastníky silničního provozu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Policie a testy na drogy (ilustrační foto) | Foto: Policie ČR

Riskantní jízdu řidiče pod vlivem drog zažili začátkem toho týdne lidé v několika obcích na Brněnsku. Policisté si tam totiž počíhali na 32letého muže, o kterém věděli, že opakovaně řídí vůz zdrogovaný, přestože už v minulosti přišel o řidičský průkaz. Muž ale o setkání neměl zájem.

„Akce, do které byly zařazeny tři hlídky, začala v obci Těšany, kdy jsme na řidiče narazili. Následně jedna z hlídek v další obci se pokusila řidiče zastavit,“ řekl policejní mluvčí Bohumil Malášek.

Přehrát

00:00 / 00:00

O nárůstu počtu narkomanl za volantem informovala redaktorka Vlasta Gajdošíková

Zdrogovaný řidič ale policejní zátaras objel a začal ujíždět. „Nastala bláznivá honička, při které se řidič choval velmi nebezpečně, předjížděl třeba na horizontu, kdy před sebe neviděl. Muže jsme nakonec dopadli v jeho bydlišti, s policisty nespolupracoval. Do incidentu vstoupili i další obyvatelé domu, došlo k fyzickému napadení policistů. Použili například smeták nebo sekyru a neváhali poštvat na policisty psy,“ popsal Bohumil Malášek.

Řidič je podezřelý z maření výkonu úředního rozhodnutí a ohrožení pod vlivem návykové látky. Jeho rodina musí počítat s možným stíháním za násilí proti úřední osobě.

Zdrogovaných řidičů přibývá

Narkomanů v posledních letech za volantem rapidně přibývá. Loni jich policisté v Brně přistihli 285, což je třikrát víc než v předchozím roce. Podle Romana Póče z brněnského dopravního inspektorátu je to ale jen špička ledovce. Má za to, že narkomani za volantem jsou dokonce nebezpečnější než lidé pod vlivem alkoholu:

„Jsou nebezpeční v době, kdy tu návykovou látku užívají, i v době mimo užívání té návykové látky, protože jsou z té drogy natolik unavení, že nejsou schopni adekvátně reagovat na situace v dopravě. Dost často mají schizofrenní představy o tom, že je někdo pronásleduje a potom nebezpečně ujíždí, projíždí na červenou, porušují výrazně předpisy. Na rozdíl od řidičů pod vlivem alkoholu, u těch takové stavy jsme nezaznamenali.“

Problémy s dopravou mají kvůli počasí hlavně řidiči na Ústecku | Foto: ČTK

Drogami, které policisté v organismu řidičů odhalí častěji, jsou pervitin a marihuana nebo jejich kombinace. Na orientační testy mají speciální přístroje. Jsou ale i drogy, které se prokazují obtížněji.

„Těžké je to hlavně zjistit z té krve. Protože užívání syntetických drog není - pokud přímo nezažádáme o tu danou drogu, tak není soudní laboratoř schopná zjistit. A my nemůžeme vědět, co ten řidič užívá, když ty přístroje nám ukáží pouze vybrané návykové látky u toho řidiče zjištěné v té krvi,“ přiznává Roman Póč.

Rostoucí počet uživatelů drog mezi řidiči není problémem jen v Brně. Zaznamenávají jej policisté na celí jižní Moravě. Velký počet jich odhalí například na Hodonínsku.

Vlasta Gajdošíková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme