Na jižní Moravě se zastavil pokles porodnosti, snižuje se počet císařských řezů

Pokles porodnosti se na jižní Moravě pozastavil. Snižující se počet porodů byl v posledních letech znatelný v celé republice. Po čtyřech letech poklesu se tak počet porodů vrátil do výchozího stavu. Mírně se při tom v regionu na rozdíl od ostatních krajů snižuje počet porodů císařským řezem. Porodnice v Jihomoravském kraji se více přiklání k přirozenému způsobu porodů. Ukázalo se, že zdraví matky i vývoj dítěte je po takovém průběhu mnohonásobně lepší.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Novorozeně

Novorozeně | Foto: Pavla Kopřivová

Lékaři se tak snaží ženy, které samy císařský řez vyžadují a nemají k tomu pádný důvod, přesvědčit o jiném postupu, říká lékař Fakultní nemocnice Brno Petr Janků, který se zabývá vývojem plodu i novorozence.

„Víme, že děti, které se rodí císařským řezem, jsou více zatíženy vyšším výskytem diabetu, astmatu a dalšími komplikacemi,“ uvádí Janků.

Přehrát

00:00 / 00:00

Na jižní Moravě se zastavil pokles porodnosti

Dalším trendem v porodnictví na jižní Moravy je stoupající počet předčasně narozených dětí. Zároveň se ovšem stále více daří tyto děti zachraňovat. Četnost předčasných porodů je mimo jiné daná i zvyšujícím se věkem rodiček. Podle primáře neonatologického oddělení Fakultní nemocnice Brno Ivo Borka se ale nezvyšuje počet postižených dětí, které se narodí předčasně.

„Rozhodně neplatí, že se zvyšujícím se počtem přeživších stoupá počet postižených. Naopak, ty nůžky se nerozevírají, ale svírají,“ vysvětluje Borka.

Gabriela Grmolcová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme