Na jižní Moravě tento týden začínají zápisy dětí do volnočasových kroužků

Se zahájením školního roku děti zároveň začínají hledat možnosti, jak vyplnit svůj volný čas. Už tento týden začaly ve volnočasových centrech zápisy do zájmových kroužků.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

V mateřské škole | Foto: Fotobanka Stock.xchng

Největším takovým centrem v Brně jsou Lužánky. Každý týden během roku tudy projdou tisíce účastníků volnočasových kurzů. Zájem o nejrůznější aktivity byl tradičně i letos.

Lužánky letos nabízí téměř 600 různých kroužků. Děti mají zájem jak o některé s dlouhou tradicí, jako je třeba folklorní soubor Javorníček nebo keramický kurz, tak o trendové záležitosti. Oblíbený je například takzvaný geocaching nebo kurz cirkusových dovedností.

Přehrát

00:00 / 00:00

Na jižní Moravě začínají zápisy dětí do volnočasových kroužků

Ožívají ale i dlouho opomíjené zájmy. „Máme dva docela příjemné fotokroužky a myslíme si, že je to dobře, že jsou lidé, které baví zabývat se fotkama, dělat fotografie, i si je potom eventuálně vyvolávat, protože to dlouhá léta vůbec neexistovalo. Poté co se všechno dalo dělat na automatech, tak teď už zase nějaký zájem o to je,“ říká Milan Appel, ředitel Lužánek.

Na druhé straně jsou děti, které přes pestrou nabídku volnočasových center raději tráví volno u televize nebo počítače. Lenost těchto dětí v současné době podle některých odborníků může plynout z demotivovanosti a je i důsledkem jejich představ o tom, čeho by vlastně měly dosáhnout.

„Jejich očekávání jsou hodně vysoká a zklamání je nutností. Zklamání většinou přináší právě tu demotivovanost. Jestli nemůžu být superstar, udělat díru do světa, tak vlastně nic jiného nemá cenu. Tak si o tom aspoň můžu číst na internetu, jak jsou jiní slavnější a spokojenější,“ upozorňuje psycholog Petr Sakař.

Ani rodiče by proto na své děti neměli tlačit například svými vysokými nároky na jejich úspěchy ve sportu nebo jiných zálibách. Kroužek by totiž školáci měli dělat hlavně pro svou radost.

Zuzana Plíšková, raf Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme