Na Karlovarsku přibývá nakažených chřipkou. Některé nemocnice zakázaly návštěvy

V Karlovarském kraji plní stále ordinace nemocní lidé. Převážně jde o respirační choroby. Kvůli velkému počtu nemocných zakázaly nemocnice v Chebu, Ostrově a Sokolově od dnešního dne návštěvy na odděleních intenzivní péče. Na počátku týdne byl počet pacientů v okrese Karlovy Vary na spodní hranici epidemie. Nemocných je ale určitě více. Málokdo totiž navštíví lékaře.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nemocnice, čekárna, poliklinika, (ilustrační foto) | Foto: Filip Jandourek

„Lze dedukovat i se sdělení pacientů, že je výskyt větší. Jen třeba přijdou k ošetření v menším množství a zbytek to zvládá v domácím prostředí, aniž to víme,“ potvrdila praktická lékařka Jaroslava Švandrlíková.

Dodala, že bohužel se také setkává s častými komplikacemi, které respirační onemocnění doprovází.

Přehrát

00:00 / 00:00

Redaktorka Andrea Strohmaierová zjišťovala, jak řádí chřipka v Karlovarském kraji

„Osobně pozoruji větší výskyt zápalu plic a dokonce jsem ošetřila dva pacienty s výskytem zánětu vedlejších nosních dutin. Tyto virózy jsou letos příkladné tím, že jsou provázené kašlem. Čili mohou tam být i takzvané tracheitidy, záněty průdušnice, laryngitidy a podobně,“ popsala.

Důležitá je podle ní prevence, na kterou mnozí zapomínají. Lékařka by doporučila především pravidelné očkování na podzim. Virózy totiž přicházejí většinou po Novém roce a na jaře.

Kvůli nárůstu respiračních onemocnění jsou od dnešního dne zakázány návštěvy na odděleních intenzivní péče v Karlových Varech, Sokolově a Ostrově.

Prasečí chřipka má těžší průběh u pacientů s vysokým tlakem

V Karlovarském kraji se vyskytlo také jedenáct případů takzvané prasečí chřipky. Nemocné evidují všechny nemocnice v regionu.

„Máme na oddělení ARO v chebské nemocnici hospitalizovány dva muže ve věku 38 a 59 let. Oba jsou v ohrožení života. Zároveň zde leží třetí pacient, u kterého byla nákaza diagnostikována už v prosinci loňského roku. Jeho stav je stabilizovaný a v současné době už nejeví žádné známky onemocnění,“ uvedla mluvčí Karlovarské krajské nemocnice Barbora Silná.

„V nemocnici v Karlových Varech máme v současné době hospitalizované na dětském oddělení jedno dítě s potvrzenou nákazou na virus H1N1 a zároveň dnes byla potvrzena nákaza u 54letého muže,“ dodala.

Vážný průběh má onemocnění virem H1N1 převážně u těch lidí, kteří trpí ještě dalšími chorobami, například vysokým krevním tlakem nebo chronickým onemocněním srdce a plic.

Virus H1N1 je potvrzený také v nemocnici v Ostrově, kde ošetřují 69letou ženu. Její stav je v tuto chvíli už lepší. V sokolovské nemocnici leží dva nemocní na intenzivní péči, čtyři jsou mimo ohrožení života.

Je ale možné, že v Karlovarském kraji počet nakažených virem H1N1 ještě stoupne. Nemocnice totiž čekají na výsledky z laboratoří.

Nachlazení vs chřipka | Foto: Michal Jindra

Andrea Strohmaierová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme