Na Karlovarsku přibývá nakažených chřipkou. Některé nemocnice zakázaly návštěvy

V Karlovarském kraji plní stále ordinace nemocní lidé. Převážně jde o respirační choroby. Kvůli velkému počtu nemocných zakázaly nemocnice v Chebu, Ostrově a Sokolově od dnešního dne návštěvy na odděleních intenzivní péče. Na počátku týdne byl počet pacientů v okrese Karlovy Vary na spodní hranici epidemie. Nemocných je ale určitě více. Málokdo totiž navštíví lékaře.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nemocnice, čekárna, poliklinika, (ilustrační foto) | Foto: Filip Jandourek

„Lze dedukovat i se sdělení pacientů, že je výskyt větší. Jen třeba přijdou k ošetření v menším množství a zbytek to zvládá v domácím prostředí, aniž to víme,“ potvrdila praktická lékařka Jaroslava Švandrlíková.

Dodala, že bohužel se také setkává s častými komplikacemi, které respirační onemocnění doprovází.

Přehrát

00:00 / 00:00

Redaktorka Andrea Strohmaierová zjišťovala, jak řádí chřipka v Karlovarském kraji

„Osobně pozoruji větší výskyt zápalu plic a dokonce jsem ošetřila dva pacienty s výskytem zánětu vedlejších nosních dutin. Tyto virózy jsou letos příkladné tím, že jsou provázené kašlem. Čili mohou tam být i takzvané tracheitidy, záněty průdušnice, laryngitidy a podobně,“ popsala.

Důležitá je podle ní prevence, na kterou mnozí zapomínají. Lékařka by doporučila především pravidelné očkování na podzim. Virózy totiž přicházejí většinou po Novém roce a na jaře.

Kvůli nárůstu respiračních onemocnění jsou od dnešního dne zakázány návštěvy na odděleních intenzivní péče v Karlových Varech, Sokolově a Ostrově.

Prasečí chřipka má těžší průběh u pacientů s vysokým tlakem

V Karlovarském kraji se vyskytlo také jedenáct případů takzvané prasečí chřipky. Nemocné evidují všechny nemocnice v regionu.

„Máme na oddělení ARO v chebské nemocnici hospitalizovány dva muže ve věku 38 a 59 let. Oba jsou v ohrožení života. Zároveň zde leží třetí pacient, u kterého byla nákaza diagnostikována už v prosinci loňského roku. Jeho stav je stabilizovaný a v současné době už nejeví žádné známky onemocnění,“ uvedla mluvčí Karlovarské krajské nemocnice Barbora Silná.

„V nemocnici v Karlových Varech máme v současné době hospitalizované na dětském oddělení jedno dítě s potvrzenou nákazou na virus H1N1 a zároveň dnes byla potvrzena nákaza u 54letého muže,“ dodala.

Vážný průběh má onemocnění virem H1N1 převážně u těch lidí, kteří trpí ještě dalšími chorobami, například vysokým krevním tlakem nebo chronickým onemocněním srdce a plic.

Virus H1N1 je potvrzený také v nemocnici v Ostrově, kde ošetřují 69letou ženu. Její stav je v tuto chvíli už lepší. V sokolovské nemocnici leží dva nemocní na intenzivní péči, čtyři jsou mimo ohrožení života.

Je ale možné, že v Karlovarském kraji počet nakažených virem H1N1 ještě stoupne. Nemocnice totiž čekají na výsledky z laboratoří.

Nachlazení vs chřipka | Foto: Michal Jindra

Andrea Strohmaierová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme