Na katastrální úřady míří před koncem roku stovky lidí. V Hradci Králové prý nápor zvládají

Majitelé nemovitostí zaplatí od nového roku za každý zápis do katastru tisíc korun. Změny občanského zákoníku totiž ovlivní i katastrální zákon. Na úřadech je v těchto dnech plno. Například na královéhradeckou pobočku katastrálního úřadu chodí dvojnásobek lidí než obvykle.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Katastrální úřad | Foto: Marián Vojtek

„Nejzásadnější úpravou je to, že se věcná práva budou zapisovat k nemovitostem pouze vkladem. Za každý návrh na vklad se bude platit správní poplatek ve výši tisíc korun,“ potvrzuje ředitel Katastrálního úřadu pro Královéhradecký kraj Jaroslav Bačina.

„Lze říci, že klienti vytahují ze šuplíků nějaké staré listiny, a pokud jsou způsobilé k zápisu do katastru, tak nám je právě teď na konci roku nosí,“ dodává.

Úřední hodiny sice v Hradci Králové nerozšířili, na zvýšený zájem přesto reagují. „Rozšířili jsme okénka podatelny, to znamená, že obsluhujeme klienty na dvou místech. Nápor se nám daří zvládat. V podstatě každý klient, který přijde, je obsloužen někdy do půl hodiny, někdy do hodiny,“ upozorňuje Bačina.

Přehrát

00:00 / 00:00

Na katastrální úřad v Hradci Králové se vypravila i reportérka Lucie Valášková

Otevřeno zůstane na katastrálním úřadě každý pracovní den až do konce roku, fungovat bude i mimořádná podatelna. Pokud počet žadatelů ještě stoupne, je Bačina připraven povolat do práce další posily.

23. prosince se pracovní doba úřadu o dvě hodiny zkrátí a zavírat se bude už v 15 hodin. Na Silvestra pak bude otevřeno jen dopoledne, od 8 do 12 hodin.

V Hradci Králové vyřizují úředníci okolo 110 žádostí denně. Na čtyřech dalších katastrálních pracovištích v kraji, které sídlí v bývalých okresních městech, je situace klidnější. Nejvíce vlastníků nemovitostí totiž spadá právě pod hradeckou pobočku.

Lucie Valášková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme