Na Klatovsku jsou výnosy brambor zhruba o třetinu nižší, nepřálo jim počasí

Na Klatovsku výrazně ubylo brambor. Jen pro srovnání - letos jich zemědělci zasadili 400 hektarů, v roce 1980 to bylo o 3200 hektarů víc. Nepřálo jim extrémní počasí. V obchodech by se měly prodávat za 20 až 22 korun.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Teprve v 18. a 19. století se brambory masově rozšířily | Foto: Naše výživa

„Úroda brambor je letos průměrná, v posledních šesti letech jsme dosahovali průměrného výnosu 35 tun na hektar. Dá se říct, že podle dosavadní sklizně, která je asi v 90 procentech, máme letos velmi podobný výnos,“ říká ředitel zemědělského podniku Agrospol v Malém Boru Jiří Částka.

Letošní počasí bylo sice extrémní, ale úrodě se nakonec podle Částky dařilo: „Letos jsme plochu navýšili na 160 hektarů, víceméně o 100 procent.“

Přehrát

00:00 / 00:00

O sklizni brambor na Klatovsku natáčela redaktorka Jitka Englová

Největší producent průmyslových brambor na Klatovsku dováží brambory do Horažďovic. „Spolupracujeme formou ročních kontraktů. Dopředu tedy známe množství, které potřebujeme dodat, i cenu,“ prozrazuje Částka.

Na sadbové brambory se specializuje společnost Vesa Velhartice. Podle ní byla letošní úroda nižší zhruba o třetinu.

„Průměrný výnos na stanici byl 220 metráků z hektaru. Celkem jsme měli zasázeno 71 hektarů. Výměra u nás na stanici je stejná jako v předcházejících letech,“ uvádí pracovník společnosti Tomáš Faltýn.

Vesa Velhartice také pěstuje konzumní brambory. „Máme 8 hektarů. Jsou určeny do prodeje, také tady máme drobný prodej. Lidé jsou zvyklí sem každý rok jezdit,“ dodává Faltýn.

Průmyslové a sadbové

Na Klatovsku dnes brambory pěstuje jen osm velkých podniků a soukromí zemědělci. Konzumní brambory mají většinou jen pro svoji potřebu a na naturálie. Nejvíc se tu pěstují právě brambory průmyslové a sadbové.

„Letošní rok nebyl pro zemědělce a pěstitele brambor příznivý. Podepsalo se na tom extrémní sucho, které zapříčinilo zasychání porostu a tím došlo ke snížení výnosu. Když si vezmeme loňský rok, tak došlo ke snížení výnosu oproti loňskému roku kolem 30 procent z hektaru,“ říká ředitelka Okresní agrární komory v Klatovech Jiřina Jandová. A snížený výnos podle ní půjde ruku v ruce se zvýšenou cenou.

„V loňském roce se farmářská cena brambor pohybovala kolem šesti korun za kilogram, v letošním roce se předpokládá, že se cena zvýší od pěstitele kolem 12 až 13 korun za kilogram, a to ještě nepočítáme marže obchodníků. Dá se předpokládat, že cena v obchodních řetězcích bude kolem 20 až 22 korun,“ předpokládá Jandová.

Brambory | Foto: Ladislav Bába

I letos ale bude pokračovat trend z minulých let a v obchodech uvidíme hlavně brambory z dovozu.

„Na zmenšování ploch určených pro výsadbu brambor se každoročně podepisuje i zvýšený dovoz brambor ze zahraničí. V loňském roce se dovezlo do České republiky 156 tisíc tun brambor. Ve srovnání s rokem 2001 to bylo 5089 tun brambor,“ uzavírá Jiřina Jandová s tím, že i když jsou brambory z dovozu možná na pohled hezčí, kvalitou většinou nedosahují hodnot brambor českých.

Sklizeň brambor v ČR 2001 - 2013 | Zdroj: ČTK

Jitka Englová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme