Na Klatovsku jsou výnosy brambor zhruba o třetinu nižší, nepřálo jim počasí

Na Klatovsku výrazně ubylo brambor. Jen pro srovnání - letos jich zemědělci zasadili 400 hektarů, v roce 1980 to bylo o 3200 hektarů víc. Nepřálo jim extrémní počasí. V obchodech by se měly prodávat za 20 až 22 korun.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Teprve v 18. a 19. století se brambory masově rozšířily

Teprve v 18. a 19. století se brambory masově rozšířily | Foto: Naše výživa

„Úroda brambor je letos průměrná, v posledních šesti letech jsme dosahovali průměrného výnosu 35 tun na hektar. Dá se říct, že podle dosavadní sklizně, která je asi v 90 procentech, máme letos velmi podobný výnos,“ říká ředitel zemědělského podniku Agrospol v Malém Boru Jiří Částka.

Letošní počasí bylo sice extrémní, ale úrodě se nakonec podle Částky dařilo: „Letos jsme plochu navýšili na 160 hektarů, víceméně o 100 procent.“

Přehrát

00:00 / 00:00

O sklizni brambor na Klatovsku natáčela redaktorka Jitka Englová

Největší producent průmyslových brambor na Klatovsku dováží brambory do Horažďovic. „Spolupracujeme formou ročních kontraktů. Dopředu tedy známe množství, které potřebujeme dodat, i cenu,“ prozrazuje Částka.

Na sadbové brambory se specializuje společnost Vesa Velhartice. Podle ní byla letošní úroda nižší zhruba o třetinu.

„Průměrný výnos na stanici byl 220 metráků z hektaru. Celkem jsme měli zasázeno 71 hektarů. Výměra u nás na stanici je stejná jako v předcházejících letech,“ uvádí pracovník společnosti Tomáš Faltýn.

Vesa Velhartice také pěstuje konzumní brambory. „Máme 8 hektarů. Jsou určeny do prodeje, také tady máme drobný prodej. Lidé jsou zvyklí sem každý rok jezdit,“ dodává Faltýn.

Průmyslové a sadbové

Na Klatovsku dnes brambory pěstuje jen osm velkých podniků a soukromí zemědělci. Konzumní brambory mají většinou jen pro svoji potřebu a na naturálie. Nejvíc se tu pěstují právě brambory průmyslové a sadbové.

„Letošní rok nebyl pro zemědělce a pěstitele brambor příznivý. Podepsalo se na tom extrémní sucho, které zapříčinilo zasychání porostu a tím došlo ke snížení výnosu. Když si vezmeme loňský rok, tak došlo ke snížení výnosu oproti loňskému roku kolem 30 procent z hektaru,“ říká ředitelka Okresní agrární komory v Klatovech Jiřina Jandová. A snížený výnos podle ní půjde ruku v ruce se zvýšenou cenou.

„V loňském roce se farmářská cena brambor pohybovala kolem šesti korun za kilogram, v letošním roce se předpokládá, že se cena zvýší od pěstitele kolem 12 až 13 korun za kilogram, a to ještě nepočítáme marže obchodníků. Dá se předpokládat, že cena v obchodních řetězcích bude kolem 20 až 22 korun,“ předpokládá Jandová.

Brambory | Foto: Ladislav Bába

I letos ale bude pokračovat trend z minulých let a v obchodech uvidíme hlavně brambory z dovozu.

„Na zmenšování ploch určených pro výsadbu brambor se každoročně podepisuje i zvýšený dovoz brambor ze zahraničí. V loňském roce se dovezlo do České republiky 156 tisíc tun brambor. Ve srovnání s rokem 2001 to bylo 5089 tun brambor,“ uzavírá Jiřina Jandová s tím, že i když jsou brambory z dovozu možná na pohled hezčí, kvalitou většinou nedosahují hodnot brambor českých.

Sklizeň brambor v ČR 2001 - 2013 | Zdroj: ČTK

Jitka Englová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme