Na Klínovci v Krušných horách se chystají na lyžařskou sezonu

Babí léto ještě slibuje několik slunečních dní a podle předpovědí počasí si na sněhovou nadílku ještě počkáme. V jednom z největších krušnohorských areálů na Klínovci se už ale chystají na nadcházející sezonu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Podzimní ráno ve sjezdovém areálu Klínovec | Foto: Pavla Sofilkaničová

Na Klínovci kromě běžné údržby pokračuje velkorysá modernizace. I s pomocí evropských dotací chtějí provozovatelé do projektu investovat celkem 600 milionů korun. V plánu jsou tři nové lanovky, vylepšení zasněžování, nákup roleb nebo stavba nové sjezdovky.

Loni areál na Klínovci navštívilo 200 tisíc lidí. Letos se návštěvníci mohou těšit nejen na komfortnější zázemí a prakticky stejné ceny, ale třeba i na dokonalejší servis pro běžkaře.

Přehrát

00:00 / 00:00

Reportáž Pavly Sofilkaničové o přípravách na zimní sezónu v areálu Klínovec

Lyžaři, kteří si zvykli na společný skipas, jež platil i na protějším Fichtelbergu, potěší nově zavedený skibus, který bude pravidelně mezi oběma areály přejíždět.

„Trasa skibusu trvá 6 až 10 minut. Lyžař tak může během dne využít areál jako celek, přejet si, kolikrát chce. Pokud po něm bude velká poptávka, jsme schopní se přizpůsobit i během sezony, nasadit další skibusy a jezdit každou půlhodinu,“ říká Adam Svačina z klínoveckého areálu.

Připravují se i záchranáři

Na sezonu se musí chystat i horská služba. Prověrka začala tento týden. „Začínáme odvážet skútry na zimní kontrolu. Ten hřeben je od Děčínského Sněžníku až po Kraslice, což je nějakých 140 kilometrů, a máme zde deset stanic, kde na každé stanici je nějaká technika,“ vysvětluje náčelník krušnohorských záchranářů Miroslav Güttner.

Horská služba prakticky denně vyjíždí ke zraněným jezdcům. Ke službě patří i noční pohotovost nebo výpomoc krajským záchranářům.

Podzimní ráno ve sjezdovém areálu Klínovec | Foto: Pavla Sofilkaničová

„Záchranář má skialpinistické vybavení na lyžování v terénu. K tomu oblečení, prostředky pro sundavání lidí z lanovky. Tyhle věci se musejí na zimu zkontrolovat a musí se udělat cvičení na všechny lanovky,“ dodává záchranář Güttner.

Příslušníky horské služby tedy čeká ještě cvičení. Sjezdovky zase čekají na první sníh a své návštěvníky. Podle záchranářů by na horách měli dbát na kvalitní výbavu, respektovat výstražná upozornění, nepřeceňovat své schopnosti a hlavně ctít pořádek v přírodě.

Pavla Sofilkaničová, dab Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme