Na koleje mezi Libercem a Jabloncem nad Nisou se vrací tramvaj číslo 11

Po roce a čtvrt se na trase mezi Libercem a Jabloncem nad Nisou znovu rozjede tramvaj číslo 11. Vozy budou ve středu a ve čtvrtek jezdit po zrekonstruované trati ve zkušebním provozu, cestující budou moci poprvé nastoupit v pátek ráno. Více než rok jezdily mezi Libercem a Jabloncem náhradní autobusy. Lidé si často stěžovali, že jezdí se zpožděním a přeplněné. Většina cestujících tak konec výluky vítá.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Mezi Libercem a Jabloncem nad Nisou projela 15. července po rekonstrukci čtyř kilometrů trati opět tramvaj. Šlo o zkušební jízdu | Zdroj: ČTK

„Měl by se zkrátit čas jízdy, cestování bude navíc bezpečnější a pohodlnější,“ prozradil hlavní stavbyvedoucí Marián Žubor, který na rekonstrukci trati dohlížel.

Rozchod na opravené trati zůstal stejný, ale koleje jsou mnohem rovnější. „Máme je krásně podbité. Věřím, že to bude mnohem méně drncat,“ dodal Žubor.

Přehrát

00:00 / 00:00

Podrobnosti o zprovoznění tramvajové linky mezi Libercem a Jabloncem nad Nisou zjišťovala reportérka Šárka Škapiková

Další novinkou je budova s občerstvením, čekárnou a toaletami na konečné v jabloneckých Tyršových sadech. Na cestující čekají také vyhřívané zastávky.

„V chodníku jsou kabely, které v zimě dokážou nástupiště zahřát natolik, že z nich zmizí sníh a náledí,“ prozrazuje ředitel dopravního podniku Luboš Wejnar.

Během výluky jezdily náhradní autobusy až do centra Jablonce, tramvaj končí na kraji města v Tyršových sadech. Dopravní podnik počítal cestující a dělal ankety a ukázalo se, že návrat kolejí do centra Jablonce by lidé uvítali.

„Pro zatraktivnění trati by bylo naprosto ideální záležitostí spojit centra obou měst,“ podotkl Luboš Wejnar. Jablonec si nechal udělat studii, která ukázala, kudy by mohly koleje do centra vést.

Provoz tramvaje mezi Libercem a Jabloncem nad Nisou bude obnoven od 17. července | Foto: ČTK

„Zhotovitel už odevzdal studii, zkoumáme dvě varianty. Lépe zatím vychází ta, která vede přes Dolní náměstí. Myslím, že je to v pořádku, protože tramvaje mají jezdit tam, kde jsou lidé. Jsem z toho mírně optimistický. Rozhodne zářijové zastupitelstvo, po něm budeme vědět, jakým směrem půjdeme,“ říká náměstek primátora Lukáš Pleticha z ČSSD.

Tramvaj kdysi v Jablonci do centra jezdila, což si někteří jablonečtí obyvatelé pamatují. „Bylo to správné, lidé na to byli zvyklí. Když pak linku zrušili, tak z toho byli nešťastní,“ tvrdí Jiřina Trejbalová.

Naopak třeba Roman Fuchs má za to, že vedení tramvaje do centra by jen zkomplikovalo už tak těžkou dopravní situaci ve městě.

„Nevím, jestli by trať vedla kolem Merkuru. Už teď je tam problém zatočit s autem, a ještě by do toho přidali tramvaj,“ podotkl Roman Fuchs.

Šárka Škapiková, Petr Hašek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme