Na kraji Opavy má vyrůst rekreační zóna. Vybudování pomůže státní dotace

V České republice se postupně daří odstraňovat škody po těžbě nerostných surovin. Nejde jen o doly, ale také opuštěné nebo zatopené lomy. Příkladem je Opava, kde se v minulosti dobýval sádrovec a teď je na kraji města zhruba sedmihektarové jezero. Město plánuje za slíbených 60 milionů korun z programu sanace dobývacích prostor změnit místo k nepoznání.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Opava - koule

Opava - koule | Foto: opava-city.cz

Během léta ke Stříbrnému jezeru míří kromě rybářů i stovky lidí, kteří se tam chodí koupat: „No, líbí se mi tam; vnoučata se tam jezdí koupat a lodičkovat.“

U jezera mají vzniknout cyklostezky, atrakce pro děti, pláže anebo chodníky. Podle opavského primátora Zdeňka Jiráska by stavebnímu povolení už nic bránit nemělo.

Přehrát

00:00 / 00:00

Opava plánuje z výnosů privatizace státního majetku postavit rekreační zónu. Podrobnosti v reportáži redaktora Martina Knitla v Ranním Radiožurnálu.

„Propojením na cyklostezky a stezky pro in-line bruslení se vlastně rekreační hodnota tohoto objektu zvýší. A navíc se ještě zvýší přemostěním řeky Opavy. Takže dojde i k otevření městských sadů. Prostě jakýsi komplexní relax, který si tady člověk bude moci užít,“ přiblížil.

Z potřebných 60 milionů korun by město nemělo zaplatit ani korunu. A příslib ministerstva financí už má. Podle náměstka primátora Dalibora Halátka ale i taková vymoženost, jako skutečná městská rekreační zóna, nemůže zapomínat na to, že jde stále o kus přírody.

„Východní část Stříbrného jezera tak bude ponechána v přírodním stavu, bude tady dokonce udělaná jedna část pro obojživelníky, aby se mohli rozmnožovat a podobně. Budou tam plovoucí ostrovy pro kachny. Ve velké části jezera budou například plovoucí pontony, aby si plavci mohli odpočinout, nebo skákat do vody a podobně,“ přiblížil.

Opava není v blízkém okolí jediným městem, které takto sahá po státní dotaci na obnovu po starých lomech nebo dolech. Například v sousedním Hlučíně také nikdy nebyly žádné šachty a tamní radnice přesto čeká dokonce až na jednu miliardu korun. Podstatně větší hlučínské jezero by mělo po investici kromě zvelebení zázemí mnohem lépe chránit i před povodněmi.

Martin Knitl, bre Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme